Jak walczyć z anemią

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

Anemia czyli niedokrwistość to niedobór erytrocytów a tym samym hemoglobiny we krwi. Ogólnie niedokrwistość dzielimy na trzy grupy. Pierwsza - tak zwana pokrwotoczna - spowodowania jest utratą krwi (obfite miesiączki, krwawienia z przewodu pokarmowego), druga występuje na skutek zmniejszonego wytwarzania krwinek czerwonych i w końcu ostatnia spowodowana skróconym czasem życia erytrocytów.

Na anemię bardziej narażone są kobiety, ze względu na comiesięczną menstruację. Ryzyko zachorowania zwiększa się również podczas ciąży, przewlekłych chorób i w przebiegu choroby nowotworowej.

Diagnostyka niedokrwistości polega na wykonaniu morfologii. Do znamiennych objawów anemii należą ogólne wyczerpanie, zmęczenie, bladość skóry, zawroty głowy. Częste jest odczucie o nadchodzącej utracie przytomności. W zaawansowanej postaci może dołączyć niemiarowa praca serca, krótki oddech oraz wypadanie włosów i łamliwość paznokci.

Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Jednocześnie jest to rodzaj anemii, który najłatwiej się leczy. Zbyt małe ilości tego pierwiastka mogą być spowodowane złym jego wchłanianiem lub zbyt małą podażą w diecie. Są sytuacje, w których fizjologicznie wzrasta zapotrzebowanie na żelazo; wśród nich wyróżnić możemy: ciążę i przebyty poród. Wówczas należy wzbogacić dietę o produkty bogate w żelazo lub wspomóc się suplementacją w tabletkach.

Anemii z niedoboru żelaza można skutecznie zapobiegać poprzez odpowiednią dietę. Jedz czerwone mięso, wątróbkę, tłuste ryby i żółtka jaj. Pamiętaj o produktach pełnoziarnistych. Żelazo znajdziesz w zielonych warzywach i roślinach strączkowych. Nie zapominaj o produktach bogatych w witaminę C, gdyż pomagają one przyswajać żelazo.

 

Unikaj łączenia tych produktów z kawą czy herbatą. Obecne tam substancje utrudniają wchłanianie cennego pierwiastka.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29155 )
Array ( [docId] => 29155 )