Jakie mogą być przyczyny krwawienia dziąseł

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 07-04-2012 r.

Powodów krwawienia dziąseł może być kilka. Należą do nich między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie w czasie ciąży, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Krwawienie dziąseł mogą powodować również różnego rodzaju leki.

Pierwszą z nich może być zaburzone krzepnięcie krwi bądź niedokrwistość spowodowana niedoborem witaminy B12. W ustaleniu takiej przyczyny lekarz powinien zlecić wykonanie badań morfologii i poziomu krzepliwości krwi. Ponieważ zdarza się, że mamy zdrowe przyzębie i zęby a mimo to dziąsła nadal krwawią. Przyczyną takiej niedokrwistości często bywają choroby układu pokarmowego, które zmniejszają wchłanianie wit. B12 z pokarmu albo dieta wegetariańska.

Inną przyczyną - zwłaszcza u kobiet w trzecim trymestrze ciąży - mogą być zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy. Hormony powodują, że naczynka krwionośne są bardziej kruche i zwiększa się ich przepuszczalność, a że dziąsła są silnie ukrwione stają się w tym okresie bardziej wrażliwe i narażone na krwawienie. Owulacja i okres menopauzy to również czas zmian hormonalnych podczas których dziąsła mogą krwawić.

Musimy pamiętać, że krwawienie dziąseł mogą powodować również różnego rodzaju leki - przede wszystkim przeciwzakrzepowe, sterydowe, przeciwbólowe, na nadciśnienie, a także antybiotyki. Wszystkie te leki przy długotrwałym stosowaniu niszczą florę jelitową - dokładniej bakterie jelitowe odpowiedzialne za produkcję wit.K, a jej niedobór prowadzi m.in. do krwawienia dziąseł.

Kolejną przyczyną krwawienia dziąseł jest źle prowadzona higiena jamy ustnej lub co gorsza jej brak. Nie usunięty osad powoduje stan zapalny, a co za tym idzie zaczerwienienie, rozpulchnienie i krwawienie dziąseł. Długo utrzymujący się i nie wyleczony stan zapalny może prowadzić do parodontozy!

Źle wstawiona korona lub plomba powodująca najczęściej krwawienie w jednym miejscu również może być przyczyną naszego problemu. W takiej sytuacji niezwłocznie musimy udać się do dentysty, aby wymienić plombę lub koronę na nową.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29138 )
Array ( [docId] => 29138 )