Padaczka - przyczyny i objawy

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 25-05-2012 r.

Padaczka, mimo że towarzyszy ludziom od zarania dziejów, nadal jest mało znaną jednostką chorobową. Warto więc dowiedzieć się o niej czegoś więcej choćby po to, by nie utrudniać osobom chorym normalnie funkcjonować w społeczeństwie, a także nauczyć się udzielać pierwszej pomocy w trakcie napadu.

Padaczka, zwana także epilepsją, jest zespołem objawów towarzyszących podczas schorzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Objawy charakteryzują się m.in. nieprawidłowym rozprzestrzenianiem się pobudzenia w mózgu oraz nadmiernym wyładowaniom neuronów. Do najczęściej spotykanych objawów zaliczamy: naprężanie i wygięcie w łuk ciała, drgawki, szczękościsk, nieświadome oddawanie moczu, utratę przytomności. Objawy częściowe lub mniej spotykane mogą być natury czuciowej (mrowienia), ruchowej (drżenie kciuka, kącika ust), wegetatywnej (ślinotok) i psychicznej.

Padaczka nie jest chorobą dziedziczną. Można na nią zachorować w każdym wieku. Najczęstszymi czynnikami predysponującymi do wywołania ataki napadu są: urazy mózgu, guzy, operacje głowy, zmiany hormonalne, niedotlenienie, niedocukrzenie, hiperwentylacja, a także zmiany emocjonalne.

Poradę jak pomóc w czasie padaczki znajdziesz tutaj

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29152 )
Array ( [docId] => 29152 )