Pierwsza pomoc przy ukąszeniu przez owady

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 19-06-2012 r.

Owady, które najczęściej nam dokuczają to przede wszystkim muszki, meszki, osy, pszczoły i komary. Okres wiosenno-letni to czas szczególnego wylęgu i atakowania przed te insekty. Jakie objawy ugryzienia powinny nas zaniepokoić oraz jak sobie z nimi poradzić?

Zaczerwienienie, opuchnięcie, ból czy pieczenie to najczęstsza reakcja na ugryzienie. Zazwyczaj utrzymują się do 24 godzin, ale czasem odczyn zapalny może nam towarzyszyć nawet do kilku dni.

Ukąszenie może stać się niebezpieczne szczególnie jeśli zaatakowana została okolica ust, gardło lub gdy osoba ugryziona jest alergikiem. W takim przypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego zagrażającego życiu albo nawet do uduszenia. Bezzwłocznie należy wezwać pogotowie bądź udać się do lekarza.

Gdy w miejscu ukąszenia pozostało żądło, należy koniecznie go usunąć przy pomocy pęsety, a następnie miejsce zainfekowane przemyć czystą wodą bądź wodą z dodatkiem sody, która powoduje złagodzenie objawów.

Również wskazane są środki z nadmanganianem potasu albo przeciwhistaminowe. Gdy objawy obejmują dużą powierzchnię skóry, warto zastosować preparaty przeciwzapalne szeroko dostępne w aptekach. Jeśli nadal odczyn zapalny nie ustępuje bądź się nasila, wskazana jest wizyta u lekarza.

Zanim wybierzemy się na spacer do parku, lasu czy nad jezioro pamiętajmy o profilaktyce. Koniecznie załóżmy odzież zakrywającą jak największą powierzchnię ciała oraz zaopatrzmy się w skuteczne preparaty odstraszające insekty.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29288 )
Array ( [docId] => 29288 )