Pierwsza pomoc przy wstrząsie anafilaktycznym

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 19-06-2012 r.

Wstrząs anafilaktyczny jest natychmiastową reakcją alergiczną i w przypadku braku szybkiej pomocy często prowadzi do śmierci. Występuje on u osób uczulonych na dany antygen, powodując gwałtowne rozszerzenie i zatrzymanie krwi w naczyniach, a w konsekwencji do niedotlenienia wielu narządów. Najczęstszym przypadkiem wstrząsu anafilaktycznego jest reakcja na jad pszczeli.

Objawy towarzyszące wstrząsowi anafilaktycznemu są bardzo gwałtowne i nie można ich bagatelizować, ponieważ mogą doprowadzić nawet do śmierci. Charakteryzują go przede wszystkim duszności, tachykardia, arytmia, ataki astmy oskrzelowej, obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenie świadomości, rumień, obrzęk (najczęściej twarzy, gardła), zaczerwienienie, świąt, pokrzywka. Najbardziej niebezpieczna jest jednak niewydolność krążeniowa prowadząca do zatrzymania oddechu.

Reakcja anafilaktyczna często występuje w przypadku użądlenia przez owady lub podczas zastosowania niektórych leków. Pamiętać należy, iż tak niebezpieczne objawy i konsekwencje mogą wywołać również niektóre pokarmy oraz szczepionki surowicze bądź leczenie odczulające.

Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie udzielania pierwszej pomocy oraz wezwanie pomocy medycznej. Przede wszystkim należy ułożyć chorego na wznak z nogami uniesionymi do góry w celu utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, które podczas wstrząsu gwałtownie się obniża. Następnie poszkodowany powinien dostać domięśniowo adrenalinę oraz cały czas powinniśmy kontrolować oddech chorego.

Po przewiezieniu chorego do szpitala pacjent jest objęty pełną fachową opieką. Podawane są mu leki przeciwhistaminowe, a w niektórych przypadkach stosuje tlenoterapię. W skrajnie ciężkich sytuacjach pacjent przewieziony zostaje na oddział intensywnej terapii, gdzie może zostać zaintubowany, bądź poddawany resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29290 )
Array ( [docId] => 29290 )