Pierwsza pomoc przy zawale serca

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 07-04-2012 r.

Choroby układu krążenia w tym zawał plasują się na pierwszym miejscu pod względem przyczyn umieralności. Do niedawna niedokrwienie mięśnia sercowego dotyczyło głównie osób starszych, ostatnio coraz częściej słyszy się o ludziach młodych po zawale. W pierwszych chwilach od wystąpienia zawału bardzo ważna jest pierwsza pomoc.

Główne objawy zawału serca

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z zawałem? Głównymi objawami występującego nagłego niedokrwienia serca jest silny ból w klatce piersiowej w okolicy mostka. Ma charakter rozlany, piekący, dławiący, promieniujący najczęściej do lewej kończyny górnej i/lub żuchwy, łopatek czy nadbrzusza. Chory przeżywa silny lęk i strach przed śmiercią. Jest blady, spocony, może mieć nudności lub wymiotuje.

Niestety nie u wszystkich objawy są tak widoczne. Istnieje grupa osób, głównie chorujących na cukrzycę u których występuje tak zwane nieme niedokrwienie. Oznacza to, że podczas ataku nie odczuwają oni bólu.

Pierwsza pomoc

Gdy podejrzewasz u kogoś zawał jak najszybciej wezwij pogotowie. Przed ich przyjazdem ułóż chorego w pozycji półleżącej oraz monitoruj tętno i oddech. Pamiętaj, że im szybciej pacjent trafi na specjalistyczny oddział, tym większe prawdopodobieństwo przeżycia oraz zminimalizowania skutków niedokrwienia.

Lekarze przy pomocy szczegółowych badań stwierdzą czy mamy do czynienia z zawałem. Z reguły pierwszym badaniem, zanim pacjent dotrze do szpitale, jest EKG. W szpitalu analizie poddana jest krew. Oznacza się tak zwane markery martwicy mięśnia sercowego. Ich obecność przesądza o wystąpieniu zawału miokardium.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29281 )
Array ( [docId] => 29281 )