Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 19-06-2012 r.

Udar cieplny to nic innego jak porażenie słoneczne, które może przytrafić się każdemu niezależnie od wieku. Dlatego warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy, a także charakterystyczne dla niego objawy i przyczyny, które mogą nasilić jego wystąpienie.

Podstawowym powodem jego wystąpienie jest przegrzanie organizmu w wyniku długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza bez nakrycia głowy i karku. Organizm w wyniku nagrzania nie potrafi poradzić sobie z uwalnianiem nadmiaru ciepła co w konsekwencji wywołuje przegrzanie opon mózgowych i struktur zlokalizowanych zaraz pod czaszką.

Do udaru może dojść niekoniecznie w wyniku zażywania kąpieli słonecznych. Często taki stan chorobowy dotyczy osób pracujących fizycznie na odkrytej, nasłonecznionej przestrzeni. Najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością, cukrzycą, z chorobami serca oraz osoby starsze i małe dzieci. Dlatego tak ważne jest unikanie przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia między 11.00 a 15.00.

W przypadku porażenia słonecznego charakterystycznymi objawami są: gorączka, bóle głowy, dreszcze, wymioty, nudności, nadmierne osłabienie i pocenie, podwyższone puls i ciśnienie krwi. Czasem towarzyszą również oznaki poparzenia pierwszego albo nawet i drugiego stopnia, a przy tym zaburzenie lub całkowita utrata przytomności.

Pierwsza pomoc polega na nawodnianiu i ochładzaniu chorego, uzupełnieniu utraconych elektrolitów, a przede wszystkim leczeniu pojawiających się powikłań. Bezpieczną pozycją jest ułożenie chorego w pół siadzie w pomieszczeniu zaciemnionym oraz ciągłą cyrkulacją powietrza.

Wskazane jest zastosowanie zimnego, mokrego okładu na kark oraz głowę. W przypadku utraty świadomości bądź pogarszającego stanu zdrowia należy bezzwłocznie wezwać karetkę pogotowia oraz przejść do akcji reanimacyjnej.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29287 )
Array ( [docId] => 29287 )