Pierwsza pomoc w przypadku ugryzienia przez żmije

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 19-06-2012 r.

Ugryzienie przez żmije jest bardzo niebezpieczne. Może nawet powodować bezpośrednie zagrożenie życia. Gdzie najczęściej może dojść do ukąszenia? Jak ostrożnie odpoczywać na łonie natury? Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, aby nie dopuścić do ogólnego zakażenia organizmu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższej poradzie.

Żmije żyją na terenie całego naszego kraju. Zamieszkują zwłaszcza obszary nasłonecznione i odkryte, takie jak polany, łąki, torfowiska, bagna. Spotkać je również możemy w lasach, zboczach górach oraz jamach i szczelinach skalnych, a nawet pod pniami drzew.

Atakują przede wszystkim w nocy oraz o zmierzchu. Zaznaczyć jednak należy, że nie podrażnione nigdy nie ukąszą. Do ukąszenia zazwyczaj dochodzi przez nieuwagę, gdy człowiek na nie nadepnie bądź usiądzie. Żmije ze zrozumiałych względów w ten sposób się bronią.

Objawy, jakie może wywołać ukąszenie żmii, to przede wszystkim dwie małe ranki w miejscu wbicia zębów, obrzęk (najpierw pojawia się w miejscu ukąszenia, a z czasem może objąć całą kończynę) oraz ból. Natomiast jad - gdy wraz z krwią - rozniesie się po całym organizmie często wywołuje wymioty, nudności, palenie w całej jamie ustnej oraz utratę temperatury ciała, osłabienie, a nawet problemy z oddychaniem, które są częstym powodem śmierci.

W momencie, gdy dojdzie do ugryzienia należy postępować ostrożnie i spokojnie. Pierwsza pomoc i natychmiastowe leczenie daje duże szanse uratowania i powrotu do pełnej sprawności. Polega na zatamowaniu przedostania się jadu żmii do krwiobiegu. Zaraz po ukąszeniu należy założyć opaskę uciskową powyżej ugryzienia, następnie przemyć ranę bieżącą wodą lub wodą z nadmanganianem potasu. Kolejnym krokiem jest unieruchomienie kończyny, aby nie dopuścić do czynnej pracy mięśni, które w szybki sposób ułatwią wchłanianie i przedostanie się jadu do krwi.

 

Ważne jest szybkie przetransportowanie chorego do szpitala bądź wezwanie pogotowia w celu podania surowicy. Cały czas powinniśmy bacznie obserwować zarówno oddech jak i tętno poszkodowanego, a w razie konieczności przystąpić do akcji reanimacyjnej. Gdy stan jest stabilny, oczekując na przybycie karetki pogotowia, należy ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej oraz przykryć kocem w celu uniknięcia wyziębienia.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29289 )
Array ( [docId] => 29289 )