Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 05-06-2012 r.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na niekontrolowanym, mimowolnym oddawaniu moczu. Dzieje się tak na przykład gdy kichniemy, śmiejemy się czy podnosimy coś ciężkiego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewydolność mięśni dna miednicy.

Najczęściej problem ten dotyczy kobiet po porodzie lub w wieku pomenopauzalnym. Tu odpowiedzialne są żeńskie hormony płciowe, które wpływają na jakość tkanki łącznej i mięśniowej. Do występowania wysiłkowego nietrzymania moczu predysponowane są także kobiety palące, wykonujące ciężką pracę fizyczną i borykające się z dużą nadwagą.

Ogólnie wyróżnia się trzy stopnie natężenia tej choroby. Pierwszy występuje wówczas, gdy mocz wycieka podczas dużych wysiłków, drugi - gdy wycieka przy małych wysiłkach i w końcu trzeci - gdy dochodzi do niego nawet podczas swobodnego leżenia. Oprócz mimowolnego wyciekania moczy, niektóre kobiety mogą doświadczać częstej naglącej konieczności oddawania małych ilości moczu. Objawy nasilone są bardziej w trakcie dnia niż w nocy.

W diagnostyce tego schorzenia wykorzystuje się obecnie badanie urodynamiczne, które polega na ocenie napięcia ścian pęcherza i jego zmian, aktywności skurczowej i przepływu cewkowego. Oprócz tego stosuje się badanie ogólne moczu, posiew moczu, badanie ginekologiczne, próby prowokacyjne oraz badania obrazowe z zastosowaniem kontrastu.

W trudnych przypadkach dodatkowym wsparciem przy rozpoznaniu staje się rezonans magnetyczny. W początkowych stadiach oraz jako profilaktyka warto wykonywać ćwiczenia Kegla. Polegają one na napinaniu mięśni dna miednicy.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29159 )
Array ( [docId] => 29159 )