Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 05-06-2012 r.

Większość kobiet na kilka dni przed menstruacją, w drugiej połowie cyklu w większym lub mniejszym stopniu dotyka zespół napięcia przedmiesiączkowego. Występują tu dwojakiego typu objawy: psychiczne i fizyczne.

Do najczęstszych symptomów PMS należą wahania nastroju, ogólne rozdrażnienie, bóle głowy, zaparcia lub biegunka, wzdęcia i bolesne skurcze mięśni gładkich brzucha. Często dołącza się obrzmienie i tkliwość piersi.

Przyczynami takiego stanu rzeczy są zmiany równowagi hormonalnej. Niski poziom serotoniny i glukozy powoduje obniżenie nastroju. Dodatkowo dochodzi do zatrzymania wody i sodu w organizmie oraz spada poziom magnezu i wapnia.

Dolegliwości dosięgają najczęściej kobiet między dwudziestym piątym a trzydziestym piątym rokiem życia. Kończą się wraz z pojawieniem menopauzy.

Jak łagodzić symptomy napięcia przedmiesiączkowego? Jeżeli nie są one bardzo nasilone, powinna pomóc dieta i wysiłek fizyczny. Udowodniono, że kobiety uprawiające sport rzadziej mają PMS. Wysiłek wpływa na produkcję endorfin w organizmie. Regularne ćwiczenia poprawią Twoje samopoczucie.

By ograniczyć wahania nastroju wprowadź do swojej diety produkty bogate w błonnik i węglowodany złożone. Korzystny wpływ mają również pokarmy bogate w wapń (nabiał, zielone warzywa liściaste). Na bóle brzucha zastosuj herbatki ziołowe, np. rumianek. Dzięki dużej ilości wody mineralnej zapobiegniesz zaparciom i odwodnieniu organizmu.

Doraźnie możesz skorzystać z leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych takich jak paracetamol czy ibuprofen. Jeżeli objawy są nasilone, poradź się ginekologa. Może on przepisać Ci doustne leki antykoncepcyjne, które ustabilizują poziom hormonów a tym samym zmniejszą przykre objawy.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29158 )
Array ( [docId] => 29158 )