Zespół policystycznych jajników

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 31-05-2012 r.

Zespół policystycznych (wielotorbielowych) jajników jest zaburzeniem hormonalnym występującym u około 10% kobiet w wielu rozrodczym. Jest najczęstszą przyczyną niepłodności. Pojawia się na skutek zbyt wysokiej produkcji androgenów (hormonów męskich) przez jajniki.

Wysoka produkcja androgenów doprowadza do zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie kobiety. Nadmiar androgenów doprowadza z kolei do sytuacji, w której pęcherzyki Graffa nie pękają, a tym samym nie uwalniają komórki jajowej. To z kolei sprawia, że comiesięczne cykle są bezowulacyjne. W takiej sytuacji zajście w ciążę jest niemożliwe. Pęcherzyki Graffa, które nie pękną tworzą pod powierzchnią jajnika drobne torbiele.

Naukowcy udowodnili ścisły związek między występowaniem zespołu policystycznych jajników a cukrzycy typu drugiego.

Choroba z reguły daje o sobie znać po okresie dojrzewania lub dopiero gdy kobiety mają trudności z zajściem w ciążę. Diagnoza tego zespołu opiera się na badaniu ginekologicznym, analizie laboratoryjnej krwi oraz badaniu ultrasonograficznemu. W monecie wykrycia schorzenia kobieta znajduje się pod opieką lekarza endokrynologa i ginekologa. Zespół wielotorbirlowych jajników jak dotąd jest nieuleczalny. Pomimo tego można skutecznie łagodzić objawy.

 

Do najczęstszych symptomów choroby należą występowanie nieregularnych miesiączek, nadmierne owłosienie twarzy i ciała, wysoki poziom testosteronu we krwi, tendencja do tycia, trądzik i torbiele jajników.

Ze względu na częstsze współwystępowanie cukrzycy i tendencje do przybierania na wadze w leczeniu zachowawczym ważna jest odpowiednia dieta. Leczenie polega więc na przyjmowaniu leków hormonalnych regulujących cykl menstruacyjny, prawidłowym odżywianiu i regularnym wysiłku fizycznym.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29154 )
Array ( [docId] => 29154 )