Kiedy stosuje się kinesotaping

Kategoria: Rehabilitacja
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 05-06-2012 r.

Kinesiotaping (czyli oklejanie plastrami) to metoda rehabilitacyjna, której korzenie sięgają lat 80. XX w. Prekursorem tej metody był japoński chiropraktyk doktor Kenzo Kase. W Polsce rozpropagował ją profesor nadzw. Zbigniew Śliwiński z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Metoda ta polega na oklejaniu określonych partii ciała specjalnymi plastrami. Są one wodoodporne, zbliżone do ciężaru i struktury skóry, a dzięki falowemu utkaniu przepuszczają powietrze. Mają również odpowiednią elastyczność, co sprawia, że nie ograniczają ruchów. Należy zwrócić uwagę, że w składzie plastra nie znajdziemy żadnego leku.

Działanie terapeutyczne polega na jego odpowiednim zaaplikowaniu. Początkowo były stosowane w bólach reumatycznych i w innych schorzeniach stawów, a także u sportowców jako profilaktyka urazów. Obecnie dzięki wielu badaniom dowiedziono pozytywny wpływ stosowania kinesiotepingu w wielu jednostkach chorobowych. Plastrowanie stroje się także u kobiet w ciąży, u osób z wadami postawy, u osób cierpiących na bóle i zawroty głowy.

Jak to działa? Plastry działają bezpośrednio na receptory znajdujące się w skórze. Przy odpowiednim naklejeniu zmniejszają one nacisk tkanek miękkich na nerwy, co powoduje efekt przeciwbólowy i przyspiesza proces gojenia. Następuje aktywacja procesów samoleczenia. Plastry w zależności od potrzeby nakleja się w postaci pojedynczego pasa, wachlarza bądź litery X i Y. Jeżeli borykasz się z dolegliwościami zasięgnij rady fizjoterapeuty.

Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów plastrowania. W niektórych ośrodkach jednak rehabilitanci aplikują plastry w ramach skierowania na rehabilitację, jako jeden z zabiegów. Koszt prywatnej aplikacji plastra zależy od ilości zużytego materiału i z reguły nie przekracza czterdziestu złotych. Plastry są wytrzymałe, aplikacje utrzymują się przez kilka dni. Efekty terapeutyczny można zauważyć nawet czterdzieści osiem godzi po zdjęciu plastra.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29295 )
Array ( [docId] => 29295 )