Rehabilitacja ambulatoryjna - zabiegi w przychodni, w domu

Kategoria: Rehabilitacja
Data: 04-12-2014 r.

Często po ciężkiej chorobie lub wypadku lekarz kieruje nas na rehabilitację w ambulatorium. Jaki rodzaj opieki nam wtedy przysługuje i na jakie zabiegi możemy liczyć? W ramach ubezpieczenia można korzystać z trzech form rehabilitacji ambulatoryjnej: zabiegi, na które przychodzi się do przychodni; rehabilitacja w ramach oddziału dziennego; zabiegi, które są wykonywane w domu pacjenta.

Na rehabilitację kieruje lekarz specjalista rehabilitacji medycznej. Skierowanie musi zawierać:

  • pieczęć nagłówkową z numerem umowy z funduszem,
  • imię i nazwisko,
  • PESEL
  • adres zameldowania/zamieszkania pacjenta,
  • rozpoznanie choroby oraz jej kod,
  • opis przyczyny skierowania na rehabilitację,
  • przebyte i współistniejące choroby oraz inne informacje (np. wszczepiony rozrusznik, metal w ciele – endoproteza, leki, które mogą wpływać na przebieg rehabilitacji),
  • zlecone zabiegi fizjoterapeutyczne z określeniem okolicy ciała, strony (prawa, lewa) oraz liczby zabiegów.

Druk musi być opatrzony pieczątką i podpisem lekarza kierującego oraz datą wystawienia skierowania. Do skierowania musi być dołączony komplet badań uzasadniających potrzebę prowadzenia takiej terapii. Skierowanie traci ważność, gdy nie zostanie zarejestrowane w ciągu 30 dni od daty wystawienia.

Rehabilitacja ambulatoryjna - zabiegi w przychodni

Lekarz kierujący pacjenta na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych może zlecić wykonanie nie więcej niż 5 rodzajów zabiegów. Pacjenci skierowani na zabiegi fizykoterapeutyczne mogą skorzystać maksymalnie z 10 zabiegów w jednym cyklu leczniczym na jedną okolicę ciała. Jeżeli lekarz stwierdzi potrzebę długotrwałego leczenia, może wystawić skierowanie na 20 zabiegów. Zajęcia z kinezyterapii mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach. Każdy chory, który potrzebuje takiej terapii, może w ramach NFZ skorzystać w ciągu roku z 20 zabiegów w kriokomorze.

Rehabilitacja ambulatoryjna - zabiegi w oddziale dziennym

Jeżeli pacjent wymaga dłuższej rehabilitacji lub intensywniejszych ćwiczeń i zabiegów, jest kierowany do oddziału dziennego. Z tej formy opieki medycznej zazwyczaj korzystają osoby po urazach, zabiegach operacyjnych, ze schorzeniami przewlekłymi, neurologicznymi, reumatologicznymi, a także onkologicznymi.

Tę formę rehabilitacji prowadzi się od 3 do 6 tygodni. Pacjenci przychodzą do poradni przez 5 dni w tygodniu, gdzie spędzają około 4 godzin. W tym czasie muszą mieć co najmniej 5 zabiegów.

Rehabilitacja ambulatoryjna - zabiegi w domu pacjenta

Rehabilitacja w warunkach domowych dotyczy osób, które nie mogą same dotrzeć do ambulatorium. Fizjoterapeuta przychodzi zazwyczaj 3 razy w tygodniu lub częściej, jeżeli takie są potrzeby. Rehabilitacja w warunkach domowych prowadzona jest zazwyczaj przez 4 tygodnie. NFZ refunduje do 80 dni terapii na rok. Na rehabilitację dłuższą trzeba mieć pisemną zgodę dyrektora oddziału NFZ.

Anna Wilk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36238 )
Array ( [docId] => 36238 )