Krioterapia jako forma rehabilitacji sportowej

Kategoria: Rehabilitacja
Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-07-2012 r.

Wchodzenie do komory, w której panuje temperatura sięgająca minus 160 stopni Celsjusza, niejednemu z nas wydaje się wyczynem heroicznym. Jednak leczenie zimnem, czyli krioterapia staje się coraz bardziej popularną metodą rehabilitacji.

Czym jest krioterapia

Krioterapia, czyli leczenie zimnem to zabiegi terapeutyczne polegające na miejscowym lub całościowym chłodzeniu organizmu w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii: miejscową oraz ogólną.

Pierwsza polega na potraktowaniu miejsca zmienionego chorobowo, np. kolana, krioaplikatorem z ciekłym azotem, schładzającym dane miejsce do temperatury między minus 160 a minus 196 stopni Celsjusza.

Krioterapia ogólna to poddanie całego ciała działaniu niskich temperatur, które w zależności od schorzenia lub urazu osiągają od minus 110 do minus 160 stopni Celsjusza. Odbywa się ona w specjalnych pomieszczeniu, tzw. kriokomorze. W ramach jednego zabiegu pacjent spędza w niej od 1 do 3 minut.

Zastosowanie krioterapii

Głównie krioterapię fizykoterapeuci polecają osobom borykającym się z chorobami reumatoidalnymi i reumatycznymi narządu ruchu, zapaleniach stawów i okołostawowych ścięgien, mięśni i torebek stawowych, zwyrodnieniach kręgosłupa oraz pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane.

Leczenie tą metodą jest również skuteczne w chorobach skóry, oparzeniach i jako forma rehabilitacji u osób po zawale serca. Ciekawostką jest fakt, że krioterapia przynosi także pozytywne efekty w leczeniu stanów depresyjnych.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29297 )
Array ( [docId] => 29297 )