Metody walki z bólami kręgosłupa

Kategoria: Rehabilitacja
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 05-06-2012 r.

Kogo z nas chociaż raz w życiu nie bolał kręgosłup? Bóle kręgosłupa w społeczeństwie dwudziestego pierwszego wieku to codzienność. Winą za to obarcza się głównie sedenteryjny czyli siedzący tryb życia.

Przyczyn bólów kręgosłupa jest wiele. Mogą być to wady postawy, przeciążenia, zapalenia korzonków, zwyrodnienia, urazy i wiele innych.

Zawczasu należy dbać o kręgosłup. Jak to zrobić? Śpij na dość twardym materacu i nie za dużej poduszce. Rano po przebudzeniu pozwól kręgosłupowi i jego mięśniom na mobilizację, przeciągnij się. Zadbaj o co najmniej 30-minutową aktywność każdego dnia.

Jeżeli masz siedzącą pracę, rób przerwy, wstań, przejdź się, wykonaj kilka prostych ćwiczeń. Przyglądnij się przy swoim stanowisku pracy. Dostosuj wysokość krzesła i biurka. Dbaj o swoją sylwetkę. Nadwaga i otyłość powodują dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. Najlepszym lekarstwem jest ruch, dlatego zmień windę na schody a może wracając do domu wysiądź przystanek wcześniej?

Jeżeli już mamy do czynienia z bólem, należy przyjąć pozycję spoczynkową (leżenie na plecach, nogi zgięte pod kątem prostym, pod nogami umieszczamy zwinięty koc lub wałek) i odpocząć. Można również przyjąć leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeżeli ból jest silny i nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza.

Po każdym ostrym epizodzie bólów kręgosłupa chory powinien poddać się zabiegom usprawniającym. Terapia polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń, początkowo pod kontrolą fizjoterapeuty, następnie indywidualnie w domu. Oprócz kinezyterapii (leczenie ruchem) wprowadza się zabiegi z zakresu fizykoterapii. Obejmują one elektrolecznictwo, termoterapię, laseroterapię i hydroterapię.

 

Zastosowanie znajduje także lecznicze działanie pola elektromagnetycznego. Chory instruowany jest także o sposobach odpowiedniego podnoszenia ciężarów i właściwego utrzymywania postawy ciała.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29294 )
Array ( [docId] => 29294 )