Rehabilitacja po zawale mięśnia sercowego

Kategoria: Rehabilitacja
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Początki wprowadzenia rehabilitacji kardiologicznej sięgają lat 70. XX wieku. Dzięki temu obecnie posiadamy wiele udokumentowanych badań świadczących o jej skuteczności. Co więcej udowodniono, że stosowanie rehabilitacji ma także uzasadnienie ekonomiczne.

Rehabilitacja kardiologiczna jest działaniem kompleksowym, w którego skład wchodzą ćwiczenia fizyczne, psychoterapia, dieta, farmakoterapia, a także edukacja chorego.

Jest prowadzona przez zespół ekspertów, do którego należą fizjoterapeuta, lekarz, dietetyk i psycholog.

Niezwykle ważne jest, aby rozpocząć rehabilitację możliwie szybko. U osób po ostrym zespole wieńcowym bez powikłań uruchamianie chorego można rozpocząć już w drugiej dobie.

Ogólnie proces rehabilitacji podzielony jest na cztery etapy. Etap pierwszy to etap szpitalny; trwa od momentu przyjęcia chorego do momentu wypisu. Tu głównym celem jest oddziaływanie na stan psychiczny pacjenta oraz stopniowy powrót do czynności życia codziennego.

Etap drugi zwany jest etapem poszpitalnym wczesnym. Chory przebywa na oddziale kardiologicznym lub kierowany jest do ambulatorium, gdzie stosuje się ćwiczenia o małej lub średniej intensywności. Przed przystąpieniem do ćwiczeń chory przechodzi próbę wysiłkową. Badanie to polega na bieganiu na bieżni lub jeździe na cykloergometrze z jednoczesnym zapisem EKG. Etap ten trwa kilka tygodni w zależności od stanu pacjenta.

Kolejny etap trzeci, tak zwany ambulatoryjny późny polega na stosowaniu regularnego treningu kardiologicznego przez kilka miesięcy.

Po tym etapie zostaje ostatni czwarty, którego zadaniem jest utrzymanie osiągniętych rezultatów, a także kontynuowanie ćwiczeń samodzielnie przez pacjenta.

Rehabilitacja kardiologiczna ciągle się rozwija. Obecnie trwają prace nad programem telemetrii, która pozwala kontrolować postępy pacjenta na odległość.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29293 )
Array ( [docId] => 29293 )