Czy można odczytać znaczenie snów

Autor: Dyr Wojciech
Data: 04-07-2012 r.

Tajemnica ludzkiego snu pozostaje nierozwikłana do dnia dzisiejszego. Pomimo posiadania coraz dokładniejszych metod diagnostycznych dotyczących ludzkiego mózgu wciąż nie jesteśmy w stanie odkryć dlaczego śnimy. Otwarte pozostaje również pytanie czy ludzkie sny coś znaczą, a jeśli tak to jak je interpretować?

Tyle wyjaśnień ile nurtów psychologicznych

Każda szkoła psychologii ma swoje podejście do funkcji snów w życiu człowieka. Jedne przyznają im bardzo ważne znaczenie w funkcjonowaniu psychicznym, ale są i takie, które bagatelizują ich rolę.

Od nas zależy, do którego podejścia jesteśmy najbardziej przekonani i które najbardziej odpowiada naszemu zapatrywaniu na funkcje snów w życiu człowieka. Warto jednak zawsze przyjrzeć się teorii psychologicznej jako całości, bo to ona pokazuje w szerszym kontekście jak rozumie sny.

Senniki – leksykony marzeń sennych – czy warto z nich korzystać

Zdaniem osób zajmujących się zawodowo snami, senniki mają raczej marginalne znaczenie w odcyfrowywaniu znaczenia snów. Ci, którzy pragną odkryć prawdziwe znaczenie, tego co śni im się, raczej nie powinni liczyć na to, że zinterpretują swój sen zaglądając do sennika, najlepiej egipskiego. Starożytni, choć budowali piramidy i mieli wiele innych osiągnięć, zdają się raczej nie być ekspertami w odczytywaniu znaczenia snów.

Ja traktować to, co nam się śni

Przede wszystkim powinniśmy do snów podchodzić z rezerwą i raczej nie wyciągać na ich podstawie ważnych dla naszego życia wniosków. Terapeuci, zwłaszcza zorientowani psychoanalitycznie, wykorzystują, co prawda, to co śni się ich klientom w terapii, ale zawsze indywidualnie podchodzą do każdego przypadku. Analizują sny także w szerszej perspektywie, korzystając z wielu innych form pracy terapeutycznej.

To co najczęściej nam się śni ma związek z tym co działo się dnia poprzedniego, z naszą aktualną sytuacją psychiczną, tym co nas trapi, bądź cieszy. Sny przetwarzają nasze dzienne przeżycia nadając im często bardziej intensywny, mistyczny lub dramatyczny przebieg.

Dyr Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29302 )
Array ( [docId] => 29302 )

Array ( [docId] => 29302 )