Jak walczyć z bezsennością

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

Bezsenność to stan zmniejszonej ilości bądź jakości snu. Charakterystyczne jest uczucie braku wyspania pomimo odpowiednio długiego czasu snu, problemy z zaśnięciem i przedwczesne budzenie się. O bezsenności mówimy wówczas, gdy problemy z nocnym wypoczynkiem trwają co najmniej miesiąc, a przy tym nie stwierdza się żadnej choroby organicznej ani nie stosuje się leków psychoaktywnych.

Ogólnie bezsenność możemy podzielić na pierwotną i wtórną. Pierwotna wynika najczęściej z nieodpowiedniej higieny snu. Natomiast wtórna to taka, która współistnieje z innymi chorobami. Do chorób, które predysponują do zaburzeń snu należą między innymi zaburzenia psychiczne, depresja, choroby gruczołu krokowego, nerek, zaburzenia krążeniowo-oddechowe i wszystkie stany przebiegające z silnym bólem i stresem.

Osoby niewyspane są drażliwe, płaczliwe, trudno się koncentrują. Mają problemy w szkole i w pracy. Bezsenność osłabia również układ odpornościowy, co może być przyczyną częstszych infekcji.

Jeżeli cierpimy z powodu chorób, to głównym leczeniem współistniejących zaburzeń snu jest leczenie choroby podstawowej. Jeżeli z kolei cierpimy na bezsenność pierwotną, możemy wiele zrobić aby poprawić jakość naszego snu. Przede wszystkim unikajmy drzemek w ciągu dnia. Na co najmniej dwie godziny przed snem nie zażywajmy środków pobudzających (mocna herbata, kawa, napoje energetyzujące). Przed snem nie oglądajmy telewizji, sięgnijmy raczej po odprężającą książkę lub medytujmy. Ważne jest zachowywanie podobnych ilości godzin snu na dobę, także w weekendy. Skorzystaj z ciepłej, relaksującej kąpieli z dodatkiem olejku lawendowego.

Zadbaj o odpowiedni nastrój w sypialni. Wyciszenie, zaciemnienie i świeże powietrze sprawi, że Twój sen będzie lepszy. W ciągu dnia zadbajmy o solidną porcję wysiłku fizycznego i lekkostrawną dietę. Możesz napić się herbaty ziołowej lub szklankę ciepłego mleka (jeśli je tolerujesz).

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29156 )
Array ( [docId] => 29156 )

Array ( [docId] => 29156 )