Na czym polega bulimia sportowa

Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-07-2012 r.

Bulimia sportowa to choroba należąca do grupy związanej z zaburzeniami odżywiania. Najczęściej rozwija się z chęci pozbycia się kilku nadprogramowych kilogramów. Związana jest z ponadprzeciętnym poświęcaniem czasu na aktywność fizyczną przy równoczesnym ograniczeniu spożywanego jedzenia.

Czym jest bulimia sportowa

Bulimia sportowa to odmiana bulimii, czyli żarłoczności psychicznej. Jednak w przeciwieństwie do pierwotnego zaburzenia, po napadzie objadania się nie następuje zachowanie kompensacyjne w postaci wymiotów, ale osoba uzależniona oddaje się wyczerpującym ćwiczeniom fizycznym.

Bulimia sportowa to jedno z tzw. nieprzeczyszczających zaburzeń odżywiania. Chory nie wspomaga się środkami przeczyszczającymi lub moczopędnymi oraz nie prowokuje wymiotów, a stopniowo zwiększa czas poświęcony na uprawianie aktywności fizycznej. Chorobliwa chęć schudnięcia powoduje, że dana osoba zaczyna proporcjonalnie do wzrostu godzin spędzonych na wyczerpujących treningach zmniejszać ilość dostarczanego organizmowi jedzenia.

Jak się zaczyna bulimia sportowa

Zaczyna się tradycyjnie od chęci zrzucenia kilku kilogramów. Osoba odchudzająca zapisuje się na siłownię, do klubu fitness lub rozpoczyna treningi biegowe. Początkowo ćwiczy trzy do czterech razy w tygodniu. Efekty w postaci pierwszych utraconych kilogramów zachęcają daną osobę do zwiększenia czasu poświęcanego na wyczerpujące treningi. Jednocześnie taka osoba zmniejsza ilość dostarczanego organizmowi jedzenia.

Kto choruje na bulimię sportową

Bulimia sportowa najczęściej dotyczy młodych ludzi, którzy nie potrafią poradzić sobie ze społeczną presją posiadania szczupłej i wysportowanej sylwetki. Chęć akceptacji społecznej jest tak wielka, że w efekcie osoba uzależniona coraz mniej czasu spędza ze znajomymi i rodziną, a coraz więcej poświęca go na trening.

 

Zachowania bulimiczne

Bulimik posiłki zjada zazwyczaj w samotności. Po napadzie obżarstwa chory ma poczucie winy i odczuwa potrzebę natychmiastowego pozbycia się nadmiaru dostarczonych kalorii poprzez wzmożony wysiłek fizyczny. W skrajnych przypadkach osoba uzależniona ćwiczy do momentu utraty przytomności, a nawet to nie powoduje zaprzestania dalszych ćwiczeń.

Chorzy na bulimię sportową mają problemy z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, które powodują m.in. zmniejszenie libido, a u kobiet dodatkowo zanik menstruacji. Przetrenowanie prowadzi również do zmian w układzie kostno-stawowym.

Szybka reakcja otoczenia bulimika na rozwijające się uzależnienie zwiększa możliwość na powrót do normalnego życia.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29303 )
Array ( [docId] => 29303 )