Zespół Aspergera

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 05-06-2012 r.

Zespół Aspergera jest zaburzeniem rozwoju, które wyodrębnione jest z szerokiego spektrum autyzmu. Różnicowanie tych dwóch jednostek bywa trudne. Obecnie ustalono kryteria, które pozwalają na postawienie właściwej diagnozy.

W Zespole Aspergera nie mamy do czynienia z upośledzeniem mowy, komunikacja nie jest zaburzona a rozwój poznawczy prawidłowy. Cechą charakterystyczną osób chorych jest obsesyjne wykonywanie jakiś czynności bądź specyficzne zainteresowania. Podobnie jak w autyzmie występuje upośledzenie rozwoju społecznego i trudności w zaakceptowaniu zmian.

Objawy widoczne są już w wieku niemowlęcym, jednak dopiero w okresie szkolnym ujawniają się na tyle, że rodzice zaczynają szukać pomocy. Związane jest to z brakiem umiejętności interpersonalnych i problemem z funkcjonowaniem w grupie. Etiopatogenezę Zespołu Aspergera upatruje się w zaburzeniach neurologicznych, które bliżej są niepoznane.

Swego czasu byliśmy świadkami negatywnej kampanii szczepień ochronnych u dzieci, które miały rzekomo zwiększać ryzyko zachorowania na autyzm. Do dziś nie ma jednak żadnych dowodów naukowych potwierdzających tę hipotezę. Niestety w świadomości niektórych rodziców pozostało wątpliwości, które spowodowały, że unikają oni szczepień.

 

Leczenie zespołu Aspergera opiera się na leczeniu objawowym. Zaleca się wprowadzenie diety wykluczającej produkty z zawartością glutenu i kazeiny. W wieku dojrzewania z reguły włącza się leki z grypy antydepresantów i neuroleptyków. Jak w każdej chorobie tego typu ważne jest wsparcie najbliższych i socjalizacja.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29162 )
Array ( [docId] => 29162 )