Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem papugi

Kategoria: Ptaki
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Papużki są barwne, przyjazne i niewątpliwie ożywią nasz dom. Jednocześnie są dość głośne i mogą powodować niemałe zamieszanie. Jeśli nie przeszkadza ci odrobina bałaganu i nie należysz do osób, które preferują ciszę – papuga będzie na pewno pociesznym kompanem w Twoim domu.

Charakterystyka papugi

Papugi są dość głośnymi ptakami. Swoją aktywność zaczynają już rankiem, co może skutecznie uniemożliwić wysypianie się ich właścicieli. Oprócz tego, wymagają poświęcenia dużej ilości uwagi i czasu. Lubią się bawić i wciąż zabiegają o atencję osób znajdujących się w pobliżu. Te ptaki stosunkowo szybko przywiązują się do człowieka i łatwo je oswoić.

Papugi mają tendencję do rozgrzebywania ziaren z pokarmu i rozrzucania ich w całej klatce, a także poza nią. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i przygotować na konieczność częstego sprzątania po nich.

Pokarm dla papugi

Podstawowym pokarmem papug są ziarna. Nie jest to jednak jedyna pozycja w diecie tych ptaków.

Powinny one także dostawać do zjedzenia owoce, warzywa czy nawet zioła, trawy i kwiaty. Świeże jedzenie należy podawać im raz dziennie.

Trzeba też zapewnić stały dostęp do czystej wody.

Świetnym uzupełnieniem diety papug może być specjalny granulat lub smakowe kolby, które możemy znaleźć w sklepach zoologicznych.

Pielęgnacja papugi

Należy właściwie zadbać o to, żeby papuga miała czystą klatkę. W innym wypadku może zachorować. Należy regularnie sprzątać, nawet kilka razy na tydzień. Ptaki te myją się najczęściej same, w pojemniku z wodą lub piaskiem. Można też im w tym pomóc pryskając piórka spryskiwaczem.

Pazury papug należy systematycznie obcinać. Jeśli nie potrafimy tego zrobić sami – warto skorzystać z pomocy weterynarza. Czasem papugi radzą sobie same i ścierają pazury o drewniane kołki umieszczone w klatce. W podobny sposób ptaki dbają o swoje dzioby.

 

Choroby papug

Pierwszą oznaką choroby jest zmiana zachowania – ptak staje się osowiały i nie ma apetytu. Czasem objawy są widoczne na zewnątrz – utrata upierzenia, nagły spadek wagi. Jeśli zauważymy u swojego pupila niepokojące oznaki – należy od razu udać się do weterynarza. Leczenie papugi metodami domowymi, z reguły przynosi marne efekty.

Najczęściej ptaki te chorują na: zapalenie spojówek, różnego rodzaju infekcje i pasożyty powodujące biegunkę i przeziębienie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29345 )
Array ( [docId] => 29345 )