Urlop dla twórcy mniej opłacalny

Data: 17-11-2015 r.

Wynagrodzenie wypłacone pracownikowi NGO za czas urlopu nie może być wynagrodzeniem twórcy z tytułu korzystania z praw autorskich. Do wypłaty stosuje się koszty zryczałtowane, a nie 50-procentowe.

Powszechnie wyrażany jest pogląd, że w odniesieniu do pracownika przebywającego na urlopie preferencyjne 50% koszty uzyskania przychodów nie mogą być stosowane. W trakcie urlopu pracownik faktycznie nie świadczy twórczej pracy, której efektem jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim. W konsekwencji do całości przedmiotowej wypłaty powinny być zastosowane zwykłe koszty zryczałtowane wysokości 111,25 zł lub 139,06 zł. Na brak podstaw do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w przypadku pracowników przebywających na urlopie wypoczynkowym wielokrotnie zwracały uwagę organy podatkowe.

Doświadczenie pokazuje, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Mogą wystąpić sytuacje, gdy mimo przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym można uznać, że wypłacone mu wynagrodzenie ma związek z korzystaniem przez twórców z praw autorskich i w konsekwencji upoważnia do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. W szczególności o kwalifikacji takiego wynagrodzenia mogą przesądzać postanowienia zawartych z pracownikami umów o pracę.

Mariusz Olech, prawnik, specjalista ds. podatków

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej według RODO

pobierz

Inwentaryzacja roczna w NGO

pobierz

Zakładowy plan kont w organizacji pozarządowej

pobierz

Odpowiedzialność zarządu za zaległości podatkowe NGO

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38054 )
Array ( [docId] => 38054 )