Jak zorganizować w 2019 roku nieodpłatną pomoc prawną świadczoną przez organizacje pozarządowe

Autor: Sławomir Liżewski
Data: 19-11-2018 r.

Organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego mające prowadzić punkty, w których będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zostaną wyłonione w 2019 roku. Nastąpi to w otwartym konkursie ofert do 15 grudnia 2018. 

Od 1 stycznia 2019 r. zacznie obowiązywać art. 3a ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, zgodnie z którym nieodpłatne poradnictwo obywatelskie będzie obejmowało:

 
  • działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz
  • wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie będzie obejmowało w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego, a także nieodpłatną mediację.

Organizacje, które zamierzają w 2019 roku świadczyć usługi w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego powinny zapoznać się z wymogami, jakie stawia przed nimi art. 10 nowelizacji. Przede wszystkim, chodzi tu o organizacje prowadzące statutową działalność pożytku publicznego w zakresie określonym w art. 4 ust. 1 pkt 1b lub 22a ustawy o działalności pożytku publicznego, tj.:

  • udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa;
  • udzielania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Sławomir Liżewski

prawnik, doradca organizacji pozarządowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej według RODO

pobierz

Inwentaryzacja roczna w NGO

pobierz

Zakładowy plan kont w organizacji pozarządowej

pobierz

Odpowiedzialność zarządu za zaległości podatkowe NGO

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40970 )
Array ( [docId] => 40970 )