Organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego mające prowadzić punkty, w których będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zostaną wyłonione w 2019 roku. Nastąpi to w otwartym konkursie ofert do 15 grudnia 2018.
Jak zorganizować w 2019 roku nieodpłatną pomoc prawną świadczoną przez organizacje pozarządowe
Od 1 stycznia 2019 r. zacznie obowiązywać art. 3a ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, zgodnie z którym nieodpłatne poradnictwo obywatelskie będzie obejmowało:
- działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz
- wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie będzie obejmowało w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego, a także nieodpłatną mediację.
Organizacje, które zamierzają w 2019 roku świadczyć usługi w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego powinny zapoznać się z wymogami, jakie stawia przed nimi art. 10 nowelizacji. Przede wszystkim, chodzi tu o organizacje prowadzące statutową działalność pożytku publicznego w zakresie określonym w art. 4 ust. 1 pkt 1b lub 22a ustawy o działalności pożytku publicznego, tj.:
- udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa;
- udzielania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
- Art. 10 i 11 ustawy z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1467).
- Art. 3a, 4, 8 i 8a ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2030 ze zm.).
- Art. 4 ust. 1 pkt 1b i 22a ustawy z ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 450 ze zm.).
Zobacz także:
• Znamy nowe wzory ofert, umów i sprawozdań do realizacji zadań publicznych
• Poznaj obowiązki stowarzyszeń i fundacji wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
• 9 nowości w systemie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, które zmuszą Cię do zmian
prawnik, doradca organizacji pozarządowych
