Kiedy słup reklamowy staje się budowlą?

Kategoria: Prawo budowlane
Autor: Michał Culepa
Data: 31-10-2020 r.

Słup reklamowy o dużych rozmiarach nie może być szyldem – musi być budowlą reklamową, na którą należy uzyskać zezwolenie, a jeżeli postawiono go w strefie, w której obowiązuje zakaz takich reklam, właściciel musi liczyć się z możliwością rozbiórki – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 sierpnia 2020 r. sygn. II OSK 163/18.

Spółka C. prowadziła w mieście P. dużą galerię handlową. Na działce w pobliżu budynku galerii, która również należała do spółki, postanowiono duży słup reklamowy o wysokości 21 m i szerokości 4 m. Słup został przymocowany do bloku żelbetowego, był więc stosunkowo trwałą konstrukcją.

 

Natomiast w okolicy, w której znajdowała się galeria handlowa obowiązywał i nadal obowiązuje zakaz lokalizacji reklam wolnostojących, zaś dopuszcza się umieszczanie reklam na budynkach.

Interwencja nadzoru budowlanego

Postawienie słupa spowodowało interwencję miejscowego powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który nakazał natychmiastową rozbiórkę słupa.

PINB zakwalifikował sporny słup reklamowy jako urządzenie reklamowe, według art. 2 pkt 16c ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Nadzór budowlany wskazał, że ów słup jest na tyle duży (miał wysokość 21 m i szerokość 4 m) oraz umiejscowiony na umieszczonym w gruncie bloku żelbetowym, że nie powinien być kwalifikowany jako szyld, ale już jako rodzaj budowli czyli urządzenia reklamowego. Wobec zakazu stawiania w tym rejonie tego typu nośników-budowli nakazał jego rozebranie.

Spółka C. broniła się wskazując, że po pierwsze, słup nie jest trwale związany z gruntem (został on bowiem jedynie przymocowany do bloku żelbetowego) i nie może być kwalifikowany jako wolnostojące urządzenie reklamowe, ale jako szyld, co do którego nie obowiązywał już określony w planie zagospodarowania przestrzennego zakaz – zwłaszcza że słup ten był funkcjonalnie związany z galerią handlową i informował o tym, jakie sklepy i lokale znajdują się w niej.

Decydują gabaryty

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego podtrzymał decyzję PINB. Skargi na to rozstrzygnięcie złożyła spółka C., ale zostały one oddalone – zarówno przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, jak i przez Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA w uzasadnieniu wskazał, że zakwestionowanie tego typu reklamy jako budowli nie jest prawidłowe. W myśl art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego jest to bowiem każdy obiekt budowlany inny niż wymienione w tym przepisie, w tym inny niż wolnostojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe.

Gabaryty tego obiektu wykluczają jego zakwalifikowanie jako tablicy czy urządzenia reklamowego - wskazał NSA.

O ile przy urządzeniach reklamowych można mieć wątpliwości, gdyż gabaryty ich są znacznie mniejsze, to już w przypadku spornego urządzenia niewątpliwie w tym wypadku mamy doczynienia z obiektem budowlanym, z budowlą i to trwale związaną z gruntem.

Trwałe związanie z gruntem

NSA stwierdził, że świadczą o tym parametry techniczne: wysokość 21 m, posadzenie na fundamencie, gdzie żelbetonowa stopa fundamentowa ma powierzchnię 64 m2. Taki obiekt zawiera już standardowe elementy konstrukcyjne właściwe obiektowi budowlanemu. Sam rodzaj fundamentu jakiego użyto powoduje trwałe związanie z gruntem. Dlatego też jego realizacja nie mogła polegać na instalacji reklamy ale na budowie obiektu, w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Rozebranie słupa

Słup reklamowy o dużych gabarytach, posadowiony na betonowym fundamencie, należy kwalifikować jako trwałą budowlę. Nie może być uznany za szyld, nawet jeżeli jest funkcjonalne związany z budynkiem (np. centrum handlowym) obok.

W wypadku, gdy plan zagospodarowania przestrzennego zabrania na danym terenie stawiania reklam, właściciel może zostać zobowiązany do rozebrania takiego słupa.

Michał Culepa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41222 )
Array ( [docId] => 41222 )