Dowiedz się, kiedy warto korzystać z pomocy prawnika we wspólnocie mieszkaniowej

Data: 09-08-2017 r.

Często zarządy w przypadku formułowania pism, które nie stanowią trudności w przygotowywaniu, rezygnują z korzystania z usług prawnika. Zdarza się również tak, że decydują się sporządzić np. umowę we własnym zakresie, ponieważ nie chcą ponieść dość wysokich kosztów porady prawnej. Takie myślenie nie zawsze jest dobre dla wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ koszty będące następstwem nieprawidłowych działań wspólnot mogą być dużo większe.

Dlaczego warto zwrócić się o pomoc prawną

W każdej wspólnocie mieszkaniowej, zarówno małej, jak i dużej, istnieje czasem konieczność skorzystania z usług prawnika. Prawnik wskaże, które zapisy umowy mogą być niebezpieczne dla wspólnoty lub też wszystkie konieczne formalności, jakich należy dopełnić przed złożeniem pozwu do sądu. Zarząd wspólnoty powinien skorzystać z usługi prawnej w chwili konieczności przygotowania opinii prawnej w tematyce, co do której nie posiada stosownych wiadomości, wiedzy. Obecność prawnika jest niezbędna podczas rozprawy sądowej, gdzie pozwanym jest zarząd wspólnoty mieszkaniowej.

Które dokumenty warto przygotować z prawnikiem

 
  1. Umowy na prace remontowe. Wszystkie umowy na wykonanie prac remontowych, jakie wspólnota zamierza wykonać na terenie swojej nieruchomości, w szczególności, gdzie kwoty zlecenia wynoszą kilkanaście tysięcy złotych, powinny być przygotowane przez prawnika, który zadba o interes wspólnoty mieszkaniowej w sposób właściwy i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.
  2. Niektóre uchwały wspólnoty. Uchwały właścicieli lokali w sprawach, które dotyczą działań wspólnoty w sposób szczególny. Warto zwrócić się do prawnika o interpretację zapisów uchwał, jakie będą przedmiotem głosowania podczas zebrania właścicieli czy też w trybie obiegowym. Szczególnie ważne są prawidłowe zapisy treści uchwał w sprawach dotyczących podjęcia działań prawnych przeciwko deweloperowi w sprawach wypłaty odszkodowania, za np. usterki powstałe na częściach wspólnych nieruchomości.
  1. Pozew do sądu. Prawnik wskaże wszystkie konieczne formalności, jakich należy dopełnić przed złożeniem pozwu do sądu.

Kto zapłaci za prawnika

Niektórzy zarządcy nieruchomości, w zależności od zapisów zawartej umowy, oferują usługę obsługi prawnej w ramach obowiązującej umowy o zarządzanie nieruchomością. Część wspólnot mieszkaniowych posiada zawarte umowy na obsługę prawną w formie ryczałtowej, ale najczęściej zarządy wspólnot korzystają z usług prawnika incydentalnie, na zasadzie jednorazowej usługi prawnej.

Agnieszka Kornacka - administrator wspólnoty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40598 )
Array ( [docId] => 40598 )