Ustawa poprawiająca warunki mieszkaniowe

Data: 13-07-2022 r.

Aż 4 mld zł zostanie przeznaczone na poprawę warunków mieszkaniowych. Wielorodzinne budynki mieszkalne będą miały poprawioną efektywność energetyczną, a osoby o mniejszych dochodach - być może mają szansę na swój własny dom. 

Inwestycje związane z poprawą warunków mieszkaniowych są związane z realizacją tzw. kamieni milowych, niezbędnych by Polska otrzymała pieniądze w ramach KPO.  Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada, że pula pieniędzy, którą będzie miało do dyspozycji, zostanie przeznaczona na budowę nowych mieszkań, które będą charakteryzowały się podwyższoną efektywnością energetyczną. To z kolei pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko poprzez mniejszą emisję dwutlenku węgla, lecz także na koszty ogrzewania, więc na domowe budżety Polaków. 

Ważne: Obniżenie rachunków za energię to główna korzyść, którą poczują Polacy. 


Zobacz także: Projekt LIFE dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych  https://prawonieruchomosci24.pl/spoldzielnie-i-wspolnoty/projekt-life-dla-spoldzielni-i-wspolnot-mieszkaniowych-3097.html?cid=K005DY&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=HH_spoldzielnie-i-wspolnoty-32

Wsparcie firm budowlanych

Tak duże inwestycje mieszkaniowe, to korzyść nie tylko dla osób, którzy będą mieszkać w nowych mieszkaniach. To także ogromny zastrzyk dla lokalnych firm budowlanych. Dochody dla nich, to także miejsca pracy. 

Jak uzyskać środki? 

Środki na budowę i termomodernizację będą mogły wesprzeć właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych. Są to spółdzielnie mieszkaniowe, gminy, tzw. SIMy czyli społeczne inicjatywy mieszkaniowe, ale także zakłady pracy, związki wyznaniowe czy osoby fizyczne. Jak widać krąg beneficjentów jest naprawdę duży. 

Wsparcie można jednak uzyskać dopiero po złożeniu wniosku do BGK. Ważne, że każdy kto spełnia warunki formalne otrzyma wsparcie. Trzeba tylko zdążyć - bo wsparcie jest udzielane do wyczerpania puli środków. 

Moduły pomocy

Można wskazać na 3 kategorie działań, na które można uzyskać wsparcie.
1. Poprawa warunków życia w istniejącym zasobie mieszkaniowym (w ramach KPO)
2. Rozszerzenie programu budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK) (w ramach KPO)
3. Rozwiązania dotyczące premii termomodernizacyjnej i remontowej (rozwiązania uzupełniające)

Ad. 1. Istniejące zasoby mieszkaniowe

W tym dziale można liczyć nawet na pokrycie 50% kosztów instalacji odnawialnego źródła energii w budynkach wielorodzinnych. SIM i TBS może ubiegać się o takie dofinansowanie już na etapie budowy. 

Aż 90% kosztów remontów można uzyskać w ramach premii i grantów w przypadku remontów budynków komunalnych. Dodatkowym warunkiem jest jednak zainstalowanie także niskoemisyjnego źródła energii, albo podłączenie do sieci ciepłowniczej. Takie wsparcie jest przewidziane dla budynków należących do samorządów, ewentualnie spółek, w których samorządy mają większościowy udział. 

Ad. 2. Budownictwo socjalne i komunalne

Nowe mieszkania budowane przez gminy, jeśli oczywiście będą to mieszkania komunalne lub społeczne mieszkania czynszowe, mogą uzyskać dofinansowanie, przybierające postać bezzwrotnego wsparcia.  Dotyczy to głównie inwestycji w ramach SIM lub TBS. Mieszkania komunalne mogą liczyć aż na 80-95% wsparcia, natomiast społeczne mieszkania czynszowe aż 60%. 

Warunkiem jest wyższy poziom efektywności energetycznej. A dodatkowo, skorzystanie z OZE doprowadza do kolejnego dofinansowania. 

Ad. 3. Termomodernizacja

Wzrost premii termomodernizacyjnej do 26%, a remontowej do 35%. Ma to pełnić funkcję dodatkowej motywacji do przeprowadzania tego rodzaju remontów. Dotyczy to remontów budynków oddanych do użytku co najmniej 40 lat przed złożeniem wniosku o premię. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42006 )
Array ( [docId] => 42006 )