Zmiany w prawie wodnym – co będą oznaczać dla właścicieli lokali i zarządców

Data: 30-08-2017 r.

Większość przepisów przyjętej przez sejm ustawy Prawo wodne wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. Ustawa implementuje osiem unijnych dyrektyw, w tym ściekową i azotanową, oraz wprowadza zmiany do 45 ustaw. Sprawdź, co nowe regulacje zmienią w Twojej pracy.

W nowelizacji przewiduje się powołanie nowej instytucji Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, która w imieniu Skarbu Państwa będzie zarządzać wszystkimi wodami publicznymi. Przychody „Wód Polskich” mają sięgać kilku miliardów rocznie, ale rząd zapewnia, że nie ma to nic wspólnego z podwyżkami cen wody.

W ustawie znajduje się zapis, że z tytułu wprowadzenia Prawa wodnego taryfy za pobór wody i odprowadzanie ścieków nie mogą ulec zmianie w 2018 i 2019 r. Stawki będą szczegółowo określone w rozporządzeniu Rady Ministrów, ale jak twierdzi rząd nie są przewidziane skokowe podwyżki opłat za pobór wody dla mieszkańców. 

Ustawa zakłada wprowadzenie także opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji (czyli odprowadzania wody deszczowej). Opłata dotknie korzystających z większych budynków. W praktyce dotyczyć ma spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych, a także wszystkich magazynów, sklepów wielkopowierzchniowych czy biurowców.

Choć rząd zapewnia, że podwyżek cen nie będzie, to przepisy wprowadzają szereg dodatkowych opłat, które finalnie poniosą odbiorcy. Podwyżki cen wody czekają też m.in. producentów napojów, hodowców ryb i rolników, o ile w ciągu doby zużyją więcej niż 5 tys. litrów wody oraz elektrownie czy elektrociepłownie. W efekcie dotrą do odbiorców nie tyle w opłatach za wodę w kranie, ale za wszystko, co jest niezbędne do jej produkcji.

Paweł Puch - prawnik, specjalista prawa nieruchomości

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40622 )
Array ( [docId] => 40622 )

Array ( [docId] => 40622 )