Gospodarka o obiegu zamkniętym

Data: 05-03-2023 r.

Wiele mówi się o gospodarce o zamkniętym obiegu w kontekście gospodarki odpadami. Czym tak naprawdę jest i jakie korzyści ma przynieść przejście z gospodarki liniowej, do gospodarki obiegowej? 

Każdego roku na terenie Unii Europejskiej powstaje ponad 2,5 miliarda ton odpadów. Przy takiej ilości konieczne jest podjęcie działań, które doprowadzą do zmniejszenia skali odpadów. Stąd starania Parlamentu Europejskiego o wprowadzenie przepisów, które mają zmienić najpopularniejszą teraz gospodarkę liniową, na gospodarkę o obiegu zamkniętym. 

Gospodarka liniowa a obiegowa

 

Tradycyjnym modelem gospodarki odpadami, był model liniowy, który można w skrócie określić jako "weź, wyprodukuj, użyj, wyrzuć." W tym modelu zużywalność jest zaplanowana, bo produkty mają być stworzone z tanich i łatwo dostępnych materiałów i z założenia po pewnym czasie mają przestać działać. 

Gospodarka obiegowa jest modelem produkcji i konsumpcji, który zakłada jak najdłuższe wykorzystywanie już istniejących materiałów. Polega ona m.in. na ponownym użyciu, recyklingu, nawet na pożyczaniu czy dzieleniu się. Ma ona doprowadzić do wydłużenia cyklu życia produktów, co z kolei przełoży się na ograniczenie odpadów do minimum. Weźmy pod uwagę chociażby opakowania - każdy Europejczyk wytwarza ok. 180 kg opakowań rocznie. A wystarczy ulepszyć je i sprawić, by były ponownie wykorzystywane, a dzięki wykorzystanym materiałom - podlegały recyklingowi. Jeśli produkt przestanie być już użyteczny, odpady, które z niego pochodzą powinny zostać w gospodarce nadal właśnie za sprawą recyklingu. 

Parlament Europejski wzywa do wykorzystywania produktów lepszej jakości, które będą mogły służyć dłużej, co ograniczy ilość odpadów. Lepsza jakość produktów to także lepsza jakość życia osób z nich korzystających. 

Korzyści wprowadzenia gospodarki zamkniętej

Nie trzeba z pewnością przekonywać, że obieg zamknięty da wiele korzyści dla środowiska. Z jednej strony spowalnia wykorzystywanie zasobów naturalnych, a to ma związek z ograniczeniem niszczenia krajobrazu, ochroną siedlisk i różnorodności biologicznej. Zmiana sposobu gospodarowania odpadami przełoży się także na redukcję całkowitej rocznej emisji gazów cieplarnianych. Produkcja materiałów codziennego użytku odpowiada za 45% emisji CO2.  Zgodnie z przedstawionymi przez Parlament Europejski szacunkami - aż 80% wpływu produktu na środowisko dotyczy etapu projektowania. 

Recykling ma także wpłynąć na zmniejszenie ryzyka związanego z dostawami surowców do których należą: zmienność cen, problemy z dostępnością itp. Parlament Europejski przewiduje także, że wprowadzona zmiana przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, ok. 700 tys. jedynie na terenie Unii Europejskiej. Ma to wynikać ze zwiększonej konkurencyjności i pobudzonej innowacji, co doprowadzi do wzrostu gospodarczego. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu Europejskiego - portal europal.europa.eu

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42725 )
Array ( [docId] => 42725 )