Jednorazowe opakowania to dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorców

Data: 26-12-2022 r.

Głównym celem nowych przepisów w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami jest zmniejszenie ilości odpadów, które powstają z produktów jednorazowego użytku wytwarzanych z tworzyw sztucznych. Nowe przepisy dostosowują obowiązującą w Polsce regulację, do przepisów europejskich. 

Konieczność zmiany obowiązującej regulacji wynika z wejścia w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Projekt nowych przepisów przygotował minister klimatu i środowiska. Rada Ministrów przyjęła go 20 grudnia 2022 r. 

 

Ważne: Nowe przepisy mają doprowadzić do zmniejszenia skali odpadów powstających z produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. 

Nowelizacja ustawy przewiduje zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych takich jak: patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, patyczki), talerze, słomki, czy pojemniki na posiłki i napoje ze styropianu.

Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek uiszczania na produktach informacji dotyczącej wykorzystanych tworzyw sztucznych we wskazanych produktach. Co ciekawe, będą zobligowani również do umieszczenia informacji o tym, jak negatywny wpływ na środowisko mają tworzywa sztuczne. Pojawią się więc zapisy o zaśmiecaniu i innych skutkach nieodpowiedniego unieszkodliwiania odpadów powstałych ze wskazanych artykułów. Będzie to także odnosiło się do chusteczek nawilżanych, podpasek higienicznych, wyrobów tytoniowych z filtrami, kubków na napoje. 

Nowe regulacje europejskie są związane z niegasnącym problemem stale rosnącej ilości odpadów. Bardzo często trafiają one do mórz i oceanów. A aż 50% wszystkich odpadów znajdujących się w morzach pochodzi właśnie z tworzyw sztucznych z produktów jednorazowego użytku. 

Nie trzeba z pewnością przekonywać jak negatywny wpływ na środowisko mają takie odpady. Z ich powodu cierpią populacje żółwi, wielorybów, ryby, skorupiaki i ptaki. Najczęściej zwierzęta giną zaplątane w odpady. Często także mylą je z pożywieniem - a to ma negatywne konsekwencje nie tylko dla nich, lecz także dla ludzi, bo tworzywa sztuczne trafiają finalnie do łańcucha pokarmowego człowieka.

Źródło:

Założenia do projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42510 )
Array ( [docId] => 42510 )