Jednorazowe opakowania uregulowane na nowo

Data: 28-04-2023 r.

Prezydent podpisał ustawę zawierającą nowe regulacje w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Przepisy dotyczą ograniczeń w stosowaniu jednorazowego plastiku oraz wycofania ze sprzedaży niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Głównym celem ustawy jest ograniczenie stosowania jednorazowych produktów z plastiku. 

 

Nowe przepisy wprowadzają do polskiego porządku prawnego regulacje unijne - tzw. dyrektywę single use plastic (SUP). Nakładają na przedsiębiorców nowe obowiązki, które dotyczą chociażby konieczności informowania konsumentów, że produkt jednorazowy wykonany z plastiku ma szkodliwy wpływ na środowisko, a także o tym jakie są niewłaściwe sposoby jego wyrzucania. Informacja musi być czytelna, widoczna i nieusuwalna, a znaleźć ma się na opakowaniu bądź na samym produkcie. Informacje te znajdą się m.in. na: podpaskach higienicznych, tamponach, aplikatorach do tamponów, na nawilżanych chusteczkach, a także wszelkich wyrobach tytoniowych z filtrami, w których składzie są tworzywa sztuczne, czy plastikowych kubkach na napoje. 

Niektóre produkty wykonane z tworzyw sztucznych w ogóle nie będą mogły zostać wprowadzone do obrotu. Są to: patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, mieszadełka do napojów i pałeczki) a także talerze i słomki. Zakazane będą także patyczki służące do mocowania balonów oraz pojemniki na żywność, w tym pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego. 

Wydanie niektórych produktów jednorazowych będzie się wiązało z koniecznością wprowadzenia opłaty dla klientów. Dotyczy to przedsiębiorców: prowadzących jednostki handlu detalicznego, jednostki handlu hurtowego lub jednostki gastronomiczne, a także pakujących i oferujących produkty za pomocą urządzeń vendingowych. Ma ona wynosić maksymalnie 1 zł. Dotyczy to np. opakowań, w których są wydawane napoje lub żywność. Dodatkowym obowiązkiem punktów handlowych jest zapewnienie klientom alternatywy dla jednorazowych, plastikowych kubków - w postaci wykonanych z materiału podlegającego biodegradacji bądź też wielokrotnego użytku. 

Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają jednorazowe opakowania na rynek, będą także zobowiązani do ponoszenia kosztów związanych z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych, które mają uczyć o konieczności ograniczenia stosowania plastiku. Dodatkowo również mają ponosić koszty związane z zagospodarowaniem odpadów powstałych z produktów tego samego rodzaju.

Od 2025 r. ma być co najmniej 25%, a od 2030 r. - co najmniej 30% udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wykorzystywanych do napojów, o pojemności do 3 litrów. 

Podmioty, które nie będą przestrzegały nowych przepisów są narażone na karę pieniężną. Co do zasady ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia, jednak przepisy dotyczące administracyjnych kar pieniężnych zaczną obowiązywać dopiero do 1 lipca 2024 r. 

Od tego momentu przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z karą, jeśli:
a) nie zapewni dostępności opakowań alternatywnych do jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych
b) wprowadzi do obrotu napoje w jednorazowych butelkach z tworzyw sztucznych o pojemności do trzech litrów bez przymocowanych do nich zakrętek i wieczek wykonanych z tworzyw sztucznych. 

Źródło:

Informacja prasowa w sprawie ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw opublikowana na oficjalnej stronie Prezydenta RP - portal prezydent.pl
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42917 )
Array ( [docId] => 42917 )