Morfologia odpadów komunalnych

Data: 10-12-2022 r.

W Jaśle działa jedyna w całej Polsce wyspecjalizowana pracownia, która będzie przeprowadzała badania morfologii odpadów komunalnych. Jest zorganizowana w pracowni Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jej praca ma usprawnić działania inspektorów i przyczynić się do skuteczniejszej walki z przestępczością środowiskową, a co za tym idzie do skuteczniejszej ochrony środowiska. 

Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ma 16 oddziałów w całej Polsce. Znajdują się one w miastach, które są stolicami województw. Oddziały mają na terenie całego województwa swoje pracownie. 

Pracownia, która będzie badać morfologię odpadów komunalnych znajduje się w Jaśle i jest jednostką podległą Oddziałowi w Rzeszowie. 

Ta nowoczesna pracownia ma specjalizować się w badaniu morfologii odpadów. Przedmiotem jej badań będą przede wszystkim odpady komunalne, czyli odpady bytowe powstające w gospodarstwach domowych i związane z nieprzemysłową działalnością człowieka. Jest to jedyna takie laboratorium GIOŚ w całek Polsce. 

Choć dotychczas GIOŚ nie dysponował takim laboratorium, to nie oznacza, że badania nie były wykonywane. Wręcz przeciwnie, tyle że wykonywały je zewnętrzne podmioty, a co za tym idzie było to związane z dodatkowymi kosztami. Nowa pracownia daje możliwość wykonywania badań dla próbek z całego kraju. 

Ważne: Morfologia odpadów pokazuje ile i jakich substancji zawiera badana próbka. Dzięki niej wiadomo ile jest w próbce np. metali, tworzyw sztucznych, szkła, papieru, odpadów roślinnych i zwierzęcych. Te wyniki są pierwszym sygnałem o ewentualnej nieprawidłowości. 

Dzięki badaniu można ustalić chociażby to, czy odpady zostały odpowiednio zaklasyfikowane przez wytwórcę (czy zawierają odpowiedni kod). Nieprawidłowe nadanie kodu odpadom może być przestępstwem i stanowić zagrożenie dla ochrony środowiska. 

Oznaczenie składu fizyko-chemicznego próbki jest niezwykle kosztowne, bo to wysokospecjalistyczne badanie. Dzięki morfologii odpadów można go uniknąć, bo pozwala ona stwierdzić niezgodność z przepisami i ewentualne zagrożenie dla środowiska. Może być również wstępem do dalszych badań składu chemicznego, już bardziej szczegółowych, które mają wykryć niebezpieczną substancję. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42457 )
Array ( [docId] => 42457 )