Nowy system kaucyjny - co będzie można zwracać z kaucją?

Data: 05-06-2022 r.

System kaucyjny ma dotyczyć różnych odpadów, m.in. szklanych, puszek, butelek PET. Resort ochrony środowiska dopatruje się w nim lekarstwa na zaśmiecenie, a jednocześnie sposobu pozyskania surowca do recyklingu. 

System kaucyjny ma obejmować wszelkie opakowania szklane. Aby mógł działać, zapewniono, że będzie powszechnie dostępny i gwarantuje łatwy zwrot opakowań szklanych, a to z kolei sprawi, że kaucja zostanie odzyskana. 

Zmiana będzie wprowadzone nowymi przepisami ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. 

Zgodnie z nimi system kaucyjny obejmie:
1) puszki aluminiowe
2) butelki z tworzywa sztucznego (do 3l)
3) butelki szklane do 1,5l - zarówno jednorazowe jak i wielokrotnego użytku.

Wszystkie opakowania szklane

Na konferencji prasowej poświęconej zmianie przepisów, zwrócono uwagę, że takie rozwiązanie zapobiegnie rozrzucaniu tzw. małpek na ulicy. Gdyby go nie wprowadzono, istniałoby również niebezpieczeństwo, że producenci wykorzystywaliby jedynie butelki jednorazowe. Objęcie systemem wszystkich butelek zagwarantuje też, że konsumenci nie będą musieli się zastanawiać nad tym którą butelkę można zwrócić, a której nie. 

Puszki aluminiowe

Objęcie systemem kaucyjnym także aluminiowych puszek ma doprowadzić do ich większego zbierania. Branża przewiduje, że wzrost ten będzie obejmował ok. 10%, czyli ok. 400 mln sztuk puszek. 

Odpowiedzialność producentów

Za funkcjonowanie systemu kaucyjnego będą odpowiedzialni przedsiębiorcy produkujący napoje w określonych opakowaniach. Przepisy nie określają jednak formy, w której ma następować zbieranie opakowań i pozostałości po nich. Do ich decyzji pozostanie więc, czy chcą ograniczać się do działalności sklepów, czy też instalować automaty do odbierania opakowań. 

Ważne: Wprowadzenie systemu kaucyjnego będzie wymagało zezwolenia ministra właściwego do spraw klimatu. Zezwolenie będzie miało formę decyzji administracyjnej. 

Dodatkowym obowiązkiem przedsiębiorcy będzie także uzyskanie odpowiedniego poziomu selektywnego zbierania opakowań, określonego w przepisach. Zakłada się, że docelowo ma to być aż 90% wprowadzonych do obrotu opakowań. Nieosiągnięcie targetu będzie związane z naliczeniem dodatkowej opłaty - tzw. opłaty produktowej. 

Gdzie oddać butelkę? 

Każdy sklep o powierzchni handlowej przekraczającej 100 m2 będzie zobowiązany do odbierania pustych opakowań oraz odpadów powstałych z pustych opakowań. Sklep będzie musiał także wypłacić kaucję. 

Mniejsze jednostki handlowe będą mogły dobrowolnie zorganizować odbiór i wypłacać kaucję. 

Dobrowolności nie będzie jednak przy naliczaniu kaucji - zobowiązane będą do tego wszystkie jednostki handlowe. 

Ile będziemy płacić za butelkę? 

Przedstawiony projekt nowych przepisów nie określił wysokości kaucji. Zgodnie z zapowiedzią resortu ma to zostać zmienione. Maksymalną stawkę kaucji podobno ma określać ustawa, natomiast w rozporządzeniu wydanym na jej podstawie znajdzie się wykaz opakowań, które będą objęte systemem kaucyjnym. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Ochrony Środowiska - portal gov.pl

Oprac red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41885 )
Array ( [docId] => 41885 )