Odpady medyczne – jak klasyfikować absorpcyjne materiały higieniczne

Autor: Kamila Kłos
Data: 07-04-2022 r.

Wśród odpadów medycznych powstałych w ramach działalności placówek leczniczych znaczną część stanowią tzw. absorpcyjne materiały higieniczne. Wyjaśniamy jak je klasyfikować. Jak klasyfikować odpady takie jak; pieluchomajtki, podpaski, wkładki higieniczne.

W szpitalach, hospicjach, domach opieki codziennie powstają odpady medyczne. Zgodnie z katalogiem odpadów zaliczamy je do grupy 18. Zakwalifikowane są w podgrupie 18 01, jako odpady z opieki okołoporodowej, diagnozowania, leczenia i profilaktyki medycznej. Podgrupa ta obejmuje dwanaście kodów odpadów, wśród których można sklasyfikować np. pieluchomajtki w zależności od ich zainfekowania, zgodnie z kodami przedstawionymi w tabeli poniżej.

Jak widać w załączonej tabeli, pieluchomajtki można klasyfikować pod dwoma kodami: 18 01 03* i 18 01 04. Do kodu 18 01 03* zaliczamy tzw. odpady skażone materiałem zakaźnym. Z kolei do 18 01 04 te nieskażone.

18 01 03*

Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podkłady), z wyłączeniem 18 01 80 i 18 01 82

18 01 04

Inne odpady niż wymienione w 18 01 03 (np. opatrunki z materiału lub gipsu, pościel, ubrania jednorazowe, pieluchy)

Pieluchomajtki – klasyfikacja, segregacja, magazynowanie

Kwestia właściwej klasyfikacji powinna być najważniejsza, gdyż – co za tym idzie – w dalszej kolejności odpowie na pytanie, w jaki sposób należy segregować, magazynować tego typu odpady oraz określić sposoby ich utylizacji.

Właściwa klasyfikacja pieluchomajtek powinna przede wszystkim opierać się na wiedzy dotyczącej stanu zdrowia pacjenta. Informacji, czy odpad (w tym przypadku pieluchy) należy zaliczyć do zakaźnych, czy też nie, i w jaki sposób właściwie je zakwalifikować (do kodu 18 01 03* czy 18 01 04), należałoby poszukać w aktualnych rozporządzeniach.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu, zawiera listę zakażeń i chorób zakaźnych, w przypadku których z powodu podejrzenia lub rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu, dokonuje się ich zgłoszenia do właściwych państwowych inspektorów sanitarnych. Wykaz zawiera rejestr 65 zakażeń i chorób zakaźnych, wśród których znalazły się m. in.: odra, gruźlica, kiła, wścieklizna, czerwonka bakteryjna, bąblowica i wągrzyca itd.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie listy czynników alarmowych, rejestrów zakażeń szpitalnych i czynników alarmowych oraz raportów o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitala, zawiera listę czynników alarmowych, czyli biologicznych czynników chorobotwórczych o szczególnej zjadliwości lub oporności. Wśród czynników alarmowych wymienionych w tym dokumencie znajdziemy chociażby: wirus zapalenia wątroby typu C oraz B, rotawirus, wirus HIV.

Gromadzenie informacji o zakażeniach szpitalnych – odpowiedzialność kierownika

Na kierownikach podmiotów leczniczych spoczywa obowiązek gromadzenia w szpitalu informacji o zakażeniach szpitalnych i czynnikach alarmowych oraz prowadzenia ich rejestru. Wiedzę na temat, w jaki sposób należy zakwalifikować pieluchomajtki, powinniśmy zatem oprzeć po pierwsze na informacji, czy pacjent cierpi na jakąś chorobę wyszczególnioną w obu rozporządzeniach.

Jeżeli tak jest, wówczas adsorpcyjne materiały higieniczne należałoby zaliczyć do kodu 18 01 03* jako odpady medyczne zakaźne. W przeciwnym razie do kodu 18 01 04 (inne odpady niż wymienione w 18 01 03*).

Ważne: Ustawa o odpadach określa warunki unieszkodliwiania odpadów oraz wskazuje kary za niewłaściwe obchodzenie się z nimi. Zgodnie z jej zapisami zakaźne odpady medyczne unieszkodliwia się przez termiczne przekształcanie w spalarniach odpadów niebezpiecznych. Naruszenie tych przepisów wiąże się nałożeniem na podmioty, które tego nie przestrzegają, kary grzywny lub aresztu.

Kamila Kłos

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41675 )
Array ( [docId] => 41675 )