Europejska polityka ochrony środowiska - czy są postępy?

Data: 13-09-2022 r.

Komisja Europejska opublikowała przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska. Jest to sprawozdawcze narzędzie, umożliwiające egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony środowiska w państwach członkowskich. 

Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska pozwala zestawić to co znajduje się w decyzjach podejmowanych na szczeblu UE z tym co faktycznie dzieje się na terenie państw członkowskich. Wprowadzenie decyzji UE w życie jest ważne dla samych obywateli - bo to nie tylko zdrowie uzależnione od jakości powietrza, wody i gleby, lecz także równe warunki działania przedsiębiorców, przy zachowaniu możliwości rozwoju gospodarczego. 

Elementy polityki ochrony środowiska

 

Choć aktualny przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska dowodzi, że w wielu obszarach pojawiła się wyraźna poprawa w zestawieniu z poprzednim dokumentem, to jednak komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa nazywa ten moment "wezwaniem do działania". Zauważa bowiem, że w niektórych obszarach luka między decyzjami unijnymi a rzeczywistością coraz bardziej się pogłębia. A to rodzi realne zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska. 

Główne obszary polityki ochrony środowiska

Zanieczyszczenie powietrza.

Nieustannie jest to poważne zagrożenie.  Nacisk na korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie słabnie. Jednak w sytuacji rosnących cen energii zabezpieczenie ochrony powietrza może być utrudnione w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. W dokumencie zaznacza się także konieczność wprowadzenia niskoemisyjnych technik rolniczych - dotyczy to hodowli zwierząt gospodarskich, obornika i nawozów. 

Zanieczyszczenie wody

Postępy w tej dziedzinie są niezwykle powolne. Państwa członkowskie są zobowiązane do przyjmowania planów gospodarowania wodami w dorzeczu oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Z raportu wynika, że w kilku krajach przepisy dotyczące wody pitnej mogą budzić niepokój. Nieodpowiednie planowanie i niedostosowana infrastruktura sprawiają, że nawet zapewnione środki finansowe z funduszy unijnych nie przyspieszają wdrażania przepisów unijnych dotyczących oczyszczania azotanów i ścieków komunalnych. Z raportu przygotowanego przez Polskę wynika, że nie dotrzymała ona ostatecznych terminów osiągnięcia zgodności z dyrektywą dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Ponad 1 000 aglomeracji nie spełnia tych wymogów. 

Odpady

Większość państw ma wprowadzone strategie i plany działania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednak wskaźniki efektywności wykorzystania zasobów w państwach członkowskich (pokazuje skuteczność wykorzystania zasobów do produkcji) i wskaźniki powtórnego wykorzystania materiałów (pokazuje udział materiałów odzyskiwanych i ponownie wprowadzonych do gospodarki) znacząco się różnią. Niezbędne są dalsze działania zwiększające potencjał recyklingu tworzyw sztucznych, tekstyliów, materiałów budowlanych. W wielu państwach jest nadal aktualny problem składowisk odpadów, które nie spełniają norm. To dotyczy również Polski. 

Różnorodność biologiczna

Niestety nadal maleje liczba półnaturalnych muraw, torfowisk, grzęzawisk i mokradeł. Nadal poważnie zagrożone są lasy. Wiele państw stoi przed wyzwaniem ukończenia swoich sieci Natura 2000. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42158 )
Array ( [docId] => 42158 )