Domy pasywne bardziej aktywne. Dopłaty do energooszczędnych domów

Data: 02-05-2013 r.

300 mln zł rozdysponuje NFOŚiGW między osoby fizyczne, które zdecydują się na budowę domu pasywnego lub kupno mieszkania o niskim zapotrzebowaniu na energię. Dopłaty mają zainicjować powstanie kilkunastu tysięcy takich nieruchomości. Czy będzie tylu chętnych na rządowe wsparcie?

Ile faktycznie można zyskać na inwestycji w budynek niskoenergetyczny? A ile kosztuje w Polsce samochód? W obu przypadkach występuje zbyt wiele zmiennych, by udzielić jednoznacznej odpowiedzi, a każde wyliczenia opierają się na trudno porównywalnych założeniach.

Na przykład takich, że właściciel domu o powierzchni 150 mkw., wybudowanego w tradycyjnej technologii, dobrze ocieplonego i ogrzewanego gazem ziemnym, płaci za ciepło ok. 5 tys. zł rocznie. Mając taki sam dom, ale wybudowany według projektu dla domu pasywnego, zapłaciłby za paliwo tylko ok. 1 tys. zł., czyli o 80 proc. mniej. Jednak koszty budowy domu pasywnego będą z pewnością wyższe ‒ o ok. 20 procent. Mamy tu zatem do czynienia z inwestycją, której skutki będzie można odczuć w portfelu dopiero po kilku latach.

Z jeszcze inną sytuacją możemy się spotkać w przypadku mieszkań o niskim zapotrzebowaniu na ciepło; tu jakiekolwiek ogólne obliczenia z góry skazane są na porażkę. Ale można powiedzieć, że problemu nie ma, bo w ofercie deweloperów na razie próżno by szukać budynków wielolokalowych, które charakteryzowałyby się zapotrzebowaniem na energię właściwym dla domu pasywnego. Czy zatem rządowy program ma szansę spełnić swoje zadanie?

 

Dla kogo dopłaty na budowę domów energooszczędnych

Opracowany w ubiegłym roku program NFOŚiGW nosi mało efektowną, ale za to wszystko mówiącą nazwę: „Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”. Jego celem nadrzędnym jest wsparcie budownictwa energooszczędnego, a także uniknięcie emisji ok. 50 tys. ton CO2 rocznie. Efektem ma być wybudowanie ok. 16 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energooszczędności, rozwój rynku technologii energooszczędnych w Polsce oraz zgromadzenie kompetencji potrzebnych do budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii od 2021 roku. Beneficjentami akcji są osoby fizyczne budujące domy jednorodzinne oraz osoby fizyczne, kupujące od deweloperów domy jednorodzinne i mieszkania w domach wielorodzinnych. A więc obejmuje ona wyłącznie rynek pierwotny i nie dotyczy modernizacji. Dofinansowanie jest jednorazowe i bezzwrotne, ale wymaga zaciągnięcia kredytu w jednym z afiliowanych banków.

Akcję poprzedziło badanie popytu przeprowadzone na zlecenie NFOŚiGW przez Biostat, w marcu i kwietniu 2012 roku. Przebadanie ponad 600 respondentów miało dać odpowiedź, jaki poziom dopłat wywoła reakcję wśród inwestorów oraz ile osób weźmie udział w programie przy danym poziomie dopłat. Badanym przedstawiono trzy opcje – klasy energetyczne: 15, 30 i 50 kWh/mkw., a analizie poddano najbardziej wymagającą z nich, czyli charakterystyczne dla domów pasywnych zużycie energii na poziomie 15 kWh/mkw. rocznie. Okazuje się, że przy dopłacie w wysokości 40 tys. zł ‒ co trzeci respondent jest gotowy inwestować w dom pasywny, zaś przy dotacji 15 tys. zł ‒ co piętnasty wyraził chęć zainwestowania w mieszkanie w budynku pasywnym.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24541 )
Array ( [docId] => 24541 )

Array ( [docId] => 24541 )