Domy pasywne. Dopłaty za pośrednictwem dewelopera

Data: 02-05-2013 r.

Aby otrzymać rządowe wsparcie do zakupu lub budowy nowego domu lub mieszkania pasywnego, trzeba będzie zaciągnąć kredyt. I to nie w dowolnym banku, bo NFOŚiGW podpisał umowy tylko z siedmioma instytucjami.

O ile inwestorzy indywidualni odnoszą się do idei z rezerwą, ale i z cieniem nadziei, to tej drugiej próżno szukać wśród deweloperów, którzy (ze względu na efekt skali) mogliby znacznie przyśpieszyć wymianę substancji mieszkaniowej na tę bardziej przyjazną środowisku i przy okazji wesprzeć kulejący rynek.

– Rozwiązania energooszczędne znacznie podnoszą koszt inwestycji i w sektorze nieruchomości popularnych nie są jeszcze standardem – przyznaje Małgorzata Ostrowska, dyrektor sprzedaży J.W. Construction Holding SA, jedna z niewielu osób z branży, która w ogóle zechciała wypowiedzieć się na ten temat.

Może dlatego, że jej firma ma się czym poszczycić w tej kwestii – np. jeden z bardziej ekskluzywnych projektów JWCH, gdyński zespół apartamentowy Rezydencja Redłowo, który ma zostać ukończony za rok, będzie miał własną kotłownię gazową i kolektory słoneczne.

Oddech Brukseli

Czy dopłaty NFOŚiGW wesprą rynek budowlany w Polsce? Trudno spodziewać się znaczącej stymulacji, a i nie taki był główny cel programu. Jednak w sytuacji, gdy po „Rodzinie na Swoim” słuch już zaginął, a „Mieszkanie dla Młodych” nadal rysuje się mgliście, można założyć, że dotacje dla budownictwa energooszczędnego (między 11 a 50 tys. zł) mogą w wielu przypadkach ułatwić decyzję o rozpoczęciu budowy własnego domu lub zakupie mieszkania i jednocześnie ożywią rynek.

W Polsce wciąż brakuje lokali mieszkalnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb, a wspieranie budownictwa o niskim zapotrzebowaniu na energię przygotuje nas na rok 2020, w którym – zgodnie z prawem unijnym – stanie się ono standardem. Przypomnijmy, że Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 201/31/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, nakłada na wszystkie kraje UE obowiązek realizacji zasady „3×20”. Do roku 2020 także Polska powinna zmniejszyć krajowe zużycie energii oraz emisję CO2 o 20 proc., a ponadto zwiększyć do minimum 20 proc. udział odnawialnych źródeł energii. Ponadto od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki oddawane do użytku muszą mieć niemal zerowe zużycie energii.

Banki zapowiadają, że już przygotowują specjalne oferty kredytów. Nieoficjalnie mówi się, że ich warunki mają być tylko nieco lepsze od standardowych kredytów hipotecznych, jednak przekonamy się o tym prawdopodobnie już w kwietniu, gdy program ma ruszyć pełną parą.

Także w przypadku tej dotacji wykorzystanie środków NFOŚiGW jest obwarowane wieloma szczegółowymi warunkami, a realizacja inwestycji będzie ściśle nadzorowana.

– Dwukrotnej weryfikacji będzie na przykład podlegał projekt budynku: pierwszy raz na poziomie swojej zgodności z wymogami programu dopłat, a drugi, po zakończeniu inwestycji, pod kątem poprawności wykonania prac – wylicza Grzegorz Tomaszewski, architekt z firmy Lipińscy, specjalizującej się w budowie domów o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Dopłatę inwestor dostanie dopiero wtedy, gdy zbierze i przedstawi dokumenty potwierdzające zakończenie budowy, oddanie nieruchomości do użytkowania i osiągnięcie odpowiedniego poziomu energochłonności istniejącej nieruchomości. Wsparcie można uzyskać wyłącznie na nieruchomość mieszkalną. Nie będzie można prowadzić działalności gospodarczej na więcej niż połowie kupionej lub wybudowanej nieruchomości, a wykorzystanie części mniejszej spowoduje proporcjonalne obniżenie dopłaty.

Realizacja inwestycji może trwać maksymalnie 3 lata od dnia podpisania umowy kredytowej, a dopłatą trzeba będzie podzielić się z fiskusem, czyli zapłacić podatek dochodowy. Ponadto można uzyskać tylko jedną dopłatę w programie, koszt zakupu czy budowy musi być wyższy niż dotacja, a kwota dotacji nie może być niższa niż wysokość kosztów kwalifikowanych.

Kosztami tymi mogą zostać objęte m.in. zakup i montaż konstrukcji budynku (np. ścian czy dachu), wentylacji i ogrzewania, a także projekt i weryfikacja poziomu energooszczędności. Do kosztów kwalifikowanych nie można natomiast zaliczyć wykończenia nieruchomości.

Istotne jest natomiast, że przy dofinansowaniu nie jest wymagane uzyskanie certyfikatu domu pasywnego (nie mylić ze świadectwem charakterystyki energetycznej, które jest w Polsce obowiązkowe dla każdego nowo wybudowanego domu).

Banki afiliowane przy NFOŚiGW: Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Zachodni WBK SA, Getin Noble Bank, Nordea Bank Polska, Deutsche Bank PBC.

Tomasz Cudowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24542 )
Array ( [docId] => 24542 )