Dotacje dla samorządu: Zakopane buduje ekologiczną markę

Data: 02-05-2013 r.

Zakopane chce być najbardziej ekologiczną marką w Polsce. Posłuży temu nie tylko wzorowa gospodarka odpadami. Dofinansowanie pójdzie także na bezemisyjną komunikację. Do 2020 r. stolica polskich Tatr, dziś cierpiąca z powodu smogu i korków, chce zostać najbardziej ekologiczną marką w Polsce.

Mają temu służyć m.in. kolejne inwestycje w geotermię, parking park&ride z wypożyczalnią aut elektrycznych, stacje do ich ładowania, a także taksówki na prąd.

Komunikacja pod prądem

Zakopane już testuje jako taksówki elektryczne auta. Władze miasta chcą pozyskać unijne dotacje, z których zamierzają m.in. kupić całą flotę aut elektrycznych, a także zbudować sieć stacji do ich ładowania. Część tych samochodów jeździłaby jako taksówki, a część trafiłaby do wypożyczalni dla turystów i wczasowiczów, która stanęłaby przy wjeździe do miasta, przy planowanym tam parkingu Park&Ride. Turyści mieliby zostawiać na nim swoje auta i przesiadać się tam do komunikacji miejskiej czy do wypożyczonych elektrycznych aut. By zachęcić do korzystania z nich, władze miejskie rozważają udostępnienie użytkownikom pojazdów na prąd stacji do ich ładowania za darmo.

Niezależnie od tego władze Zakopanego chcą też, wiosną tego roku, przetestować autobusy elektryczne. Gdyby ich testy wypadły pomyślnie, zakopiański samorząd ma pozyskać całą flotę takich autobusów, być może w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, i wprowadzić je do komunikacji miejskiej w tym mieście. Miałyby one m.in. dowozić turystów, wczasowiczów czy narciarzy do najbardziej popularnych miejsc, np. do Kuźnic, do dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Zaś docelowo obsługiwać całą komunikację publiczną w stolicy Tatr i jej okolicach.

 

Smog przestanie odstraszać

To wszystko w ramach projektu „EKO Zakopane – Smart City”. Jego nadrzędnym celem jest usprawnienie funkcjonowania miasta, efektywne zarządzanie nieodnawialnymi zasobami, podniesienie jakości życia mieszkańców i komfortu pobytu dla turystów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Cechą tego typu projektów jest kompleksowe, całościowe lub innymi słowy systemowe podejście do funkcjonowania ośrodków miejskich, działania na wielu polach, w wielu dziedzinach, wzajemnie uzupełniające się.

W Zakopanem ma to doprowadzić m.in. do tego, przy wykorzystaniu właśnie geotermii i elektrycznych pojazdów, by w mieście zmniejszyły się korki i zniknął z niego zimowy smog, którego przyczyną są piece i kotłownie węglowe oraz spaliny z aut. Te pierwsze miałoby zastąpić ogrzewanie geotermalne (już stosowane w Zakopanem na dużą skalę), a samochody elektryczne, jak wiadomo, spalin nie emitują.

To jest dla tego miasta tak ważne, bo smog odstrasza zimą od stolicy Tatr wielu turystów i narciarzy. Chodzi też jednak o to, by powietrze było w nim czystsze i przez pozostałą część roku, by Zakopane zaczęło uchodzić za najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. To ma mu pomóc w przyciąganiu gości. Samochody elektryczne, także te wypożyczane, miałyby ich wabić nie tylko swą „ekologicznością” (nie emitują spalin, zużywają mniej energii i poruszają się dużo ciszej niż auta spalinowe), ale także z uwagi na bardzo niski koszt ich eksploatacji (na 100 km „spalają” średnio prąd za około 5 zł).

Władze Zakopanego liczą, że w ten sposób staną się prekursorem nowego trendu w polskich miastach – tzw. smart city, że to pomoże im także w promocji miasta. Do udziału w projekcie „EKO Zakopane – smart city” zaprosiły m.in. Tatrzański Park Narodowy, Geotermię Podhalańską, Polskie Koleje Górskie i Tatrzańską Izbę Gospodarczą.

Jacek Krzemiński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24560 )
Array ( [docId] => 24560 )

Array ( [docId] => 24560 )