Drugie życie kopalni

Data: 09-05-2013 r.

Węgiel się skończył, kopalń już nie ma, przyszedł czas na recykling oraz innowacje. Tereny byłych kopalni przyciągają dobrą lokalizacją, uzbrojeniem i korzystnymi warunkami zagospodarowania.

Kilkanaście lat po zamknięciu sosnowieckiej kopalni Niwka-Modrzejów, w jej dawnej dyspozytorni zaczyna się projektowanie ekologicznych systemów oświetleniowych i energooszczędnych układów paliwowych do samochodów. Pokopalniane budynki należą teraz do Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. W marcu tego roku wprowadzili się tam kolejni inwestorzy. Łącznie działają tam już 4 innowacyjne firmy. W sprawie ulokowania się kolejnych prowadzone są negocjacje. Rozwijane w Sosnowcu przedsięwzięcie z jednej strony ma być przykładem, jak z pożytkiem zagospodarować niewykorzystane grunty. Z drugiej, ożywić dzielnicę Niwka, w przeszłości mocno związaną z kopalnią, a po jej likwidacji dramatycznie podupadającą wskutek likwidacji tego najważniejszego w okolicy zakładu pracy.

Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny został uruchomiony w maju ubiegłego roku. Sygnatariuszami porozumienia w sprawie jego utworzenia były: gmina Sosnowiec, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Agencja Rozwoju Lokalnego oraz trzy uczelnie regionu: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. Zdaniem Parku jest przyciągnięcie do miasta innowacyjnych firm, które wdrażają nowe technologie. Inwestycja pochłonęła 32,5 mln zł, z których 80 proc. stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Za te pieniądze zmodernizowano dwa użytkowane przez kopalnię budynki, w których znajdowała się dyspozytornia oraz zespół BHP. Przebudowano je na pięciopiętrowy biurowiec z salami konferencyjnymi oraz czteropiętrowy budynek z przeznaczeniem na prace produkcyjne oraz naukowo-badawcze.

 

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym produkcję mogą uruchomić nawet firmy tak wymagających branż jak farmacja, biotechnologia czy elektronika. Dla wyspecjalizowanych produkcji zastosowano ściany higieniczne, płytki kwasoodporne oraz drzwi z automatyką. Wszystkie zastosowane materiały posiadają podwyższony poziom jakości, ponadto oba budynki przystosowane zostały dla osób niepełnosprawnych. Prace budowlane prowadziła firma Skanska. Wokół Parku jest ok. 6 ha terenu, na których planowane jest m.in. stworzenie nowego układu drogowego.

Dzielą się wiedzą

Jeszcze na początku tego roku w Parku było tylko dwóch inwestorów: spółka NTI, zajmująca się m.in. automatyką przemysłową (jedną z ważniejszych innowacji wdrażanych przez przedsiębiorstwo jest tzw. rektyfikacja, czyli prostowanie budynków) oraz Cadelan, przedsiębiorstwo tworzące rozwiązania technologiczne dla firm motoryzacyjnych, m.in. dla BMW, Audi oraz Mercedesa. Teraz pojawiły się dwa kolejne przedsiębiorstwa: GTW i Soscar.

Pierwsza jest spółką zajmującą się m.in. hurtowym handlem węglem. Według informacji jej prezesa Przemysława Woźniaka, pracuje ona nad wdrożeniem unikalnego narzędzia wymiany handlowej w branży energetycznej. Druga firma wprowadza na rynek energooszczędne technologie, m.in. montuje dwupaliwowy system zasilania pojazdów ciężarowych oraz maszyn budowlanych. Przynosi on oszczędności w zużyciu oleju napędowego, poprawiając jednocześnie osiągi pojazdu. – System pozwala także obniżyć emisję dwutlenku węgla w spalinach, przez co wyposażone w niego pojazdy stają się bardziej ekologiczne – tłumaczy Tomasz Nasiński z Soscaru.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24544 )
Array ( [docId] => 24544 )