Ekologiczna siła wiatru

Autor: Czapla Agata
Data: 17-10-2012 r.

W obecnych czasach istotnym i zauważalnym problemem jest kurczenie się liczby surowców. Jednocześnie kładzie się nacisk na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Sprawy ochrony środowiska stają na pierwszym planie wielu wyborów i decyzji. Dlatego też poszukuje się rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną.

Energia wiatrowa może być przekształcana w elektryczną poprzez używanie turbin wiatrowych, a także wykorzystywana jako energia mechaniczna, na przykład w wiatrakach, pompach wiatrowych czy w żeglarstwie. Obecnie to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Jako źródło energii jest jednak niestabilna i czasem trudno oszacować korzyści ze względu na wiele czynników mających wpływ na powstawanie wiatru. Należą do nich: wysokość nad poziomem morza, ukształtowanie terenu, pora roku, pora dnia.

Wiatr nie jest za darmo?

Są jednak miejsca, w których najbardziej opłaca się wykorzystywać właśnie ten rodzaj energii, w Polsce tereny te zajmują około 33% powierzchni kraju. Choć wiatr – jako źródło – jest naturalny i niematerialny to do przekształcenia go w energię elektryczną konieczne jest poniesienie wysokich kosztów. Związane jest to z nakładami na budowę elektrowni, zwanych farmami wiatrowymi. Nie każdy jednak może zbudować taką farmę w dowolnym miejscu. Minimalna odległość pojedynczego wiatraka od gospodarstwa wynosi 500 metrów. Wbrew pozorom takie elektrownie wytwarzają duży hałas, dlatego powstają one na dużych powierzchniach z dala od aglomeracji.

 

Coraz więcej wiatraków

Niezależnie od finansów w Polsce będzie powstawało coraz więcej takich elektrowni, gdyż Komisja Europejska nakazała zapewnienie 15% energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku. Warto zastanowić się nad takim sposobem, w momencie wybierania ogrzewania do domu. Coraz bardziej popularne staje się także budowanie przydomowych, małych elektrowni, wykorzystywanych do celów prywatnych.

Agata Czapla


Zobacz także: Szybki rozwój energetyki wiatrowej

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29770 )
Array ( [docId] => 29770 )