Elektrownie jądrowe a koszty energii elektrycznej

Autor: Czapla Agata
Data: 23-05-2012 r.

Z uwagi na rozwijający się przemysł, wciąż poszukuje się nowych źródeł pozyskania energii elektrycznej. Jedną z coraz częściej komentowanych jest energia jądrowa. Jednak czy jest to wyjście opłacalne?

Wysokość rachunku za prąd do sprawa, która dotyczy nas wszystkich i niejednemu spędza sen z powiek. Warto więc wiedzieć nieco więcej na temat energii z elektrowni atomowych.

Ostatnimi czasy powstaje wiele raportów kosztowych na ten temat. Prezentowane w nich wartości różnią się w zależności od intencji piszącego – czy jest on zwolennikiem czy też przeciwnikiem tej formy uzyskiwania energii.

Mimo wszystko, koszty energii elektrycznej uzyskiwane z elektrowni atomowych są stosunkowo niskie a przede wszystkim stabilne. Nie można tego powiedzieć o innych źródłach pozyskiwania energii, jak elektrownie węglowe czy gazowe.

Wyliczenia ekspertów

Międzynarodowa Agencja Energetyczna we współpracy z Agencją Energii Atomowej przedstawiły raport wedle którego całkowity koszt wytworzenia 1 MWh ma kosztować od 200–400 złotych. Według analizy danych cen uzyskiwania energii w państwach, w których funkcjonują elektrownie atomowe, prawie w każdym z nich to właśnie energia elektryczna z tego źródła jest najtańsza.

Należy mieć jednak na uwadze, że cena w zestawieniach podawana jest dla warunków, w których pieniądze na inwestycje dostarczamy bez spłacania procentów kredytów, gdzie posiadana jest kadra naukowa, techniczna, zaplecze ekspertów do projektu, budowy, obsługi, zarządzania elektrownią.

 

Zmiany będą konieczne

Według przyjętych dyrektyw, konieczna jest zmiana tzw. miksu paliwowego wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Wysokoemisyjny węgiel musi w znacznej części zostać zastąpiony przez źródła niskoemisyjne i bezemisyjne. Stąd, według opinii wielu niezależnych ekspertów, jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest dopełnienie polskiego miksu paliwowego energią jądrową. Kosztownym, ale też bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się być pomysł wybudowania prototypu elektrowni, co pozwoliłoby wyliczyć najbardziej prawdopodobne ceny.

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29759 )
Array ( [docId] => 29759 )