Odnawialne źródła energii

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-08-2012 r.

Odnawialne źródła energii to zasoby, których eksploatacja nawet w długim okresie nie wiąże się z ryzykiem całkowitego zaniku surowca i bazy do produkcji nośników energetycznych. Tutaj – w przeciwieństwie np. do wydobycia paliw kopalnych – mamy możliwość szybkiej regeneracji źródła, co wynika z naturalnych procesów występujących w przyrodzie.

Wśród najbardziej popularnych źródeł o charakterze odnawialnym jest z pewnością energia wodna (wykorzystująca naturalną siłę wody, która spływając napędza turbiny), wiatrowa (usytuowane na lądzie i w akwenach morskich farmy wiatrowe), czy też słoneczna (baterie działające w oparciu o promienie słoneczne).

Do źródeł odnawialnych możemy także zaliczyć energię geotermalną (proces pozyskiwania gorącej wody z głębszych warstw Ziemi) oraz energię prądów morskich (turbiny napędzane są tutaj w rytm falowania morskiej wody).

Wymienione źródła mają charakter zdecydowanie proekologiczny. Ich wykorzystanie nie wiąże się bowiem z emisją szkodliwych gazów do środowiska naturalnego. Nie zachodzi tutaj również proces spalania, który w przypadku obróbki termicznej surowców kopalnych prowadzi do uwolnienia m.in. dwutlenku węgla, metanu czy związków siarki i azotu.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie źródła energii zwane odnawialnymi są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska. Wystarczy wspomnieć o produkcji wszelkiego rodzaju biopaliw i biogazu (w tym metanu odpowiadającego za niszczenie powłoki ozonowej), które wytwarzane są bądź w procesie fermentacji biomasy, bądź też w wyniku jej kontrolowanego spalania.

 

Wówczas dochodzi do uwolnienia szkodliwych gazów, które następnie trafiają do atmosfery ziemskiej (choć w porównaniu ze spalaniem surowców kopalnych, zanieczyszczenia są zdecydowanie mniejsze). Aspekt związany z ekologią ma tutaj kluczowe znaczenie. Dlatego też odnawialne źródła energii w coraz większym stopniu zyskują na znaczeniu, stając się istotnym elementem rynku energetycznego.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29763 )
Array ( [docId] => 29763 )