Ośrodki rekreacyjne inwestują w energię wodną

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-09-2012 r.

Potencjał, jaki niosą ze sobą inwestycje w sektor energetyki wodnej, jest coraz częściej dostrzegany w naszym kraju. Gminy i samorządy wietrzą tutaj korzyści, które starają się przekuć na sukces w postaci taniej energii elektrycznej, która może być z powodzeniem wykorzystywana do działalności rekreacyjnej.

Takim przykładem, który może być jednocześnie wskazówką dla innych samorządowców i osób odpowiedzialnych za zarządzanie publicznym mieniem, jest program instalacji turbin wodnych na miejskim zalewie w Koprzywnicy, w województwie świętokrzyskim. Powstanie tutaj za około milion złotych czysta ekologicznie instalacja do produkcji energii elektrycznej (będzie m.in. służyła do oświetlenia terenów rekreacyjnych bezpośrednio nad zalewem).

Chodzi nie tylko o oszczędności z tytułu wykorzystania odnawialnych źródeł energii i tym samym uniezależnienia gminy od zewnętrznych dostawców, ale także poszukiwanie i dostrzeganie szans w rozwoju własnych zasobów naturalnych. W tym przypadku szczególnym zasobem jest 17-hektarowy zbiornik wodny odpowiednio ukształtowany, który posiada trzy progi spadku wodnego.

Gmina chce nawiązać także do tradycji przedwojennych, gdzie już wtedy działała – zlokalizowana w Niedźwicach – elektrownia wodna na Koprzywiance. Taka próba połączenia technologii proekologicznych w nawiązaniu do historii regionu może być także bodźcem do rozwoju turystyki. Szczególnie, że nowe instalacje mają być zbudowane na obszarze, który stanowi ważną atrakcję turystyczną – jest bowiem elementem tzw. Europejskiego Szlaku Cystersów.

Oprócz inwestycji w energetykę wodną, planowane są tutaj również inne możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W grę wchodzi m.in. zastosowanie ogniw fotowoltalicznych, które – dzięki specjalnym bateriom – pozwolą odbierać energię słoneczną, a następnie przetwarzać ją na prąd i ciepło.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29767 )
Array ( [docId] => 29767 )