Pieniądze na przedsięwzięcia niskoemisyjne

Data: 09-09-2013 r.

Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają pieniądze na przygotowanie profesjonalnych planów gospodarki emisyjnej w najbliższych latach. To fundament, na którym gminy będą w najbliższych latach budować swoją politykę pro ekologiczną.

Perspektywa unijna ma lata 2014-2020 jest chyba najbardziej ekonomicznie korzystna dla Polski z punktu widzenia ekologii - w poprawie niskoemisyjności, jakości klimatu, inwestycji w odnawialne źródła energii. – Tak, to nasza ostatnia szansa jako kraju, który doszedł już do takiego poziomu rozwoju, że w następnej perspektywie finansowej czyli 2020-2026 raczej nie będzie już tak szczodrze przez unię obdarowywany – mówi Małgorzata Skucha, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Nie będziemy beneficjentami, tylko będziemy partycypować w finansowaniu innych, o ile oczywiście wszystko się powiedzie. Dlatego teraz nasze zadania są kluczowe na wiele lat, bo część już pozyskanych środków ma formę zwrotną, a to oznacza, że wrócą do nas pieniądze na dotowanie projektów po roku 2020. Przepisy mówią, że Polska może obracać tymi środkami i realizować kolejne zadania, co z kolei daje możliwości dalszego rozwoju.

Pan gospodarki niskoemisyjnej

10 mln zł ze środków Funduszu Spójności przeznacza Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza 10 mln zł ze środków Funduszu Spójności na dofinansowanie planów gospodarki niskoemisyjnej.
Wnioski mogą składać od września do końca października jednostki samorządu terytorialnego oraz ich grupy: związki, stowarzyszenia i porozumienia jednostek samorządu terytorialnego. Fundusz pokryje aż 85 proc. kosztów opracowania planów.

Program służy m.in. redukcji emisji gazów cieplarnianych, zmniejszeniu zapotrzebowania na energię oraz wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Plany gospodarki niskoemisyjnej stworzone w ramach konkursów pozwolą jak najszybciej na wykorzystanie środków z przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020.

Dokumenty mogą być przygotowywane przez firmy zewnętrzne, ale również przez pracowników gminy. Refundacja może też objąć szkolenia pracowników gmin oraz koszt przygotowania baz danych o systemie zarządzania gospodarką niskoemisyjną do 2020 r. Obecnie największy taki projekt ma Warszawa. – Pierwszym działaniem było zmniejszenie emisji gazów w transporcie – mówi Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Miasta Stołecznego Warszawy. – Środki do wydatkowania dzielimy na dwie grupy, te które bezpośrednio będziemy planowali w budżecie miasta, czyli blisko 5 mld zł w perspektywie roku 2020 oraz inwestycje innych podmiotów, zaczynając od mieszkańców, którzy wymieniają żarówki na energooszczędne, po inwestycje dużych firm energetycznych zmieniających sposób produkcji energii. Łącznie tego typu inwestycji dodatkowych powinno być za ponad 11 mld zł do roku 2020 – wyliczał Drogosz.

Od termomodernizacji po OZE

Każdy samorząd będzie musiał swoje cele dostosować do indywidualnej sytuacji. W większości przypadków plany obejmą inwestycje związane z gospodarką energią np. zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej. W kraju mamy także takie obszary, dla których wręcz niezbędne są inwestycje i programy naprawcze ochrony powietrza.

Na podstawie naszych doświadczeń, które zdobyliśmy jako operator zielonych inwestycji, najbardziej zależy nam na głębokiej termomodernizacji – mówi Małgorzata Skucha. – I nie mówimy tylko o ocieplaniu budynków czy wymianie okien, ale również o inteligentnym zarządzaniu energią z użyciem odnawialnych źródeł energii. Oczywiście wykorzystanie poszczególnych rodzajów energii odnawialnej w tym zastosowanie instalacji kolektorowych czy fotowoltaicznych zależy od możliwości w danym terenie. Wyniki ostatnich konkursów ogłoszonych przez NFOŚiGW pokazały, że wiele samorządów decyduje się na poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola czy urzędy, to przynosi bowiem konkretne zyski.

Małgorzata Pietkiewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24533 )
Array ( [docId] => 24533 )