Węgiel pod ziemią zamienią w gaz, środowisko odetchnie

Data: 17-06-2013 r.

Innowacje służące ochronie środowiska wkraczają na dużą skalę do górnictwa. Milowy krok w kierunku wykorzystania czystych technologii węglowych zrobi Kopalnia Wieczorek w Katowicach, należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego. Zamiast wydobywać na powierzchnię partię węgla, jeszcze pod ziemią zamieni go w gaz, który następnie wydostanie na górę.

Będzie to kolejny etap i postęp, w kierunku wykorzystania czystych technologii węglowych. Takich, które z jednej strony mają być bezpieczniejsze dla środowiska, a z drugiej zwiększą efektywność wykorzystania węgla w gospodarce. Zwłaszcza w energetyce oraz przemyśle chemicznym.

Energia cieplna bez CO2

Cały proces tzw. zgazowania węgla będzie polegał na przeprowadzeniu kontrolowanych reakcji pomiędzy węglem w podziemnym złożu a doprowadzonym z powierzchni czynnikiem zgazowującym. Pod wpływem reakcji chemicznych uzyska się gaz składający się z wodoru, tlenku węgla, metanu oraz azotu i dwutlenku węgla.

Instalacja w Wieczorku wykorzystywać będzie powietrze wzbogacone w tlen. Będzie zgazowywać węgiel na głębokości 400 metrów. Uzyskany gaz po schłodzeniu i oczyszczeniu, zostanie wykorzystany do produkcji ciepła na potrzeby własne kopalni. Eksperyment rozpocznie się jesienią i ma potrwać trzy miesiące – od momentu zapalenia złoża do wstrzymania dostarczania czynników zgazowujących. Przewiduje się, że zgazowaniu ulegnie 1,2 tys. ton węgla. Będzie to pierwsza w Polsce, całkowicie pionierska próba zgazowania węgla w czynnie działającej kopalni.

Technologia przyjazna środowisku

Kolejnym krokiem, jeśli eksperyment przyniesie oczekiwane rezultaty, byłaby budowa instalacji demonstracyjnej. A ta już będzie na tyle duża, że wykorzystana zostanie na skalę przemysłową. – Zakładając koszt takiej instalacji na poziomie od 70 do 100 mln euro, można się spodziewać 100 mln m sześc. gazu rocznie. A to oznaczałoby, że koszty zwróciłyby się już w ciągu trzech lat – ocenia Wojciech Żądło z Katowickiego Holdingu Węglowego.

Ważne jest także to, iż przeznaczony do zgazowania pokład w kopalni Wieczorek nie nadaje się już do eksploatacji tradycyjną metodą. Takich miejsc w wyrobiskach kopalni jest znacznie więcej. Eksperyment ze zgazowaniem może więc dowieść, że dałoby się jeszcze wykorzystać spore ilości węgla, które do tej pory ze względów technicznych były pozostawiane w wyrobiskach. W dodatku, gdyby technologia okazała się opłacalna, mogłyby powstawać małe, lokalne jednostki energetyczne o mocy 100 – 150 MW, wykorzystujące właśnie gaz z węgla. Mogłaby go również wykorzystywać chemia ciężka. Mając taki potencjał, w przyszłości nie trzeba byłoby się specjalnie martwić niedoborami energii.

Andrzej Wiśniewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - opłaty

pobierz

Trudne przypadki związane z ewidencją odpadów

pobierz

Przebieg kontroli WIOŚ w firmie – obowiązki inspektora i przedsiębiorcy

pobierz

End of waste, czyli utrata statusu odpadu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24553 )
Array ( [docId] => 24553 )

Array ( [docId] => 24553 )