Upoważnienie do odbioru dokumentacji medycznej – czy musi zawierać PESEL

Autor: Aneta Naworska
Data: 14-02-2022 r.

Upoważnienie do odbioru dokumentacji medycznej powinno przede wszystkim pochodzić od pacjenta i zawierać dane osoby, której dokumentacja ma być udostępniona. Czy warunek ten można uznać za spełniony w sytuacji, gdy dokument zawiera jedynie imię i nazwisko upoważnionego, ale brak jest numeru PESEL?

Dokumentacja medyczna jest własnością podmiotu, który ją wytworzył, jednak dostęp do niej może uzyskać wiele podmiotów legitymujących się szczególnym upoważnieniem.

 

Pacjent swoje prawo do dostępu do dokumentacji medycznej może realizować przez osoby, które upoważnił do dostępu do dokumentacji - osoby, które legitymują się jego upoważnieniem. Upoważnienie do odbioru dokumentacji, a zatem do uzyskania informacji na temat zdrowia pacjenta to oświadczenie woli pacjenta, złożone w przedmiocie dostępu do dokumentacji medycznej.

Ważne: Upoważnienie do odbioru dokumentacji medycznej nie wygasa nawet po śmierci pacjenta. Osoba legitymująca się takim dokumentem może uzyskać dostęp do dokumentacji lub pozyskać informację o zdrowiu zmarłego.

Sposoby upoważnienia do odbioru dokumentacji medycznej

Oświadczenie do odbioru dokumentacji medycznej może być wyrażone w dwojaki sposób:

  • przez podpisanie przez pacjenta oświadczenia, które jest ujawnione w jego dokumentacji medycznej, np. podczas przyjęcia do szpitala pacjent wpisuje, już do wcześniej przygotowanego druku, dane osoby, którą upoważnia do dostępu do dokumentacji
  • przez przygotowanie odrębnego dokumentu, którym będzie legitymowała się osoba chcąca uzyskać dostęp do dokumentacji. Z tą sytuacją mamy najczęściej do czynienia wtedy, gdy pacjent nie upoważnił wcześniej nikogo do dostępu do dokumentacji lub też upoważnił inną osobę niż ta, której upoważnienie dotyczy.

Co musi zawierać upoważnienia do odbioru dokumentacji medycznej?

Podstawowe warunki, które musi spełniać upoważnienie do odbioru dokumentacji medycznej:

  • musi pochodzić od pacjenta, czyli musi być przez niego podpisane, oraz
  • musi zawierać dane osoby, której dokumentacja ma zostać udostępniona.

Treść upoważnienia można sporządzić na komputerze lub odręcznie. Istotne jest jednak to, aby pacjent złożył swój podpis własnoręcznie. Wyjątek od tej zasady to sytuacja, gdy pełnomocnictwo sporządzono w postaci aktu notarialnego. Wówczas będzie ono zawierało tylko podpis notariusza, przed którym udzielono pełnomocnictwa.

Jeśli chodzi o dane osoby upoważnionej, jakie są potrzebne do jej zidentyfikowania – to musi to być przynajmniej jej imię i nazwisko. Nie ma żadnego prawnego wymogu, aby upoważnienie zawierało więcej informacji. Jeśli takowe znajdą się jednak w treści upoważnienia, to będzie to raczej dobra praktyka niż obowiązek wynikający z przepisów.

Na podstawie imienia i nazwiska osoby upoważnionej oraz ich weryfikacji, to jest dowodu osobistego, można udostępnić dokumentację medyczną. Tym samym PESEL czy adres nie są wymagane do tego, aby powziąć informacje o stanie zdrowia upoważniającego.

Aneta Naworska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41307 )
Array ( [docId] => 41307 )