Co się zmieni w ubezpieczeniach od zdarzeń medycznych

Kategoria: Finanse
Autor: Rubinkowska Anna
Data: 01-06-2012 r.

Te szpitale, które będą miały certyfikat akredytacyjny, za obowiązkowe ubezpieczenie od zdarzeń medycznych zapłacą nawet do 10% mniej. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, która jest obecnie w konsultacjach społecznych, przewiduje zmianę zakresu ubezpieczenia szpitali z tytułu zdarzeń medycznych.

Suma ubezpieczenia wynosiłaby nie mniej niż 300 000 zł. Jest to maksymalna wysokość świadczenia w przypadku śmierci pacjenta. Byłaby też uzależniona od liczby łóżek w szpitalu oraz sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka szpitalnego, która wynosi nie mniej niż 1000 zł.

Wszystkie szpitale dysponują w sumie ok. 213 tys. łóżek w oddziałach szpitalnych (54.900 łóżek tzw. zabiegowych i 158.100 łóżek tzw. zachowawczych). Ustawodawca przyjął założenie, że podział 1200 tys. łóżek na 4 części, co daje sumę ok. 500 zł na łóżko tzw. zachowawcze i 2000 zł na tzw. łóżko zabiegowe. Kwota uśredniona to 1250 zł na łóżko.

Biorąc pod uwagę obecnie obowiązującą maksymalną sumę ubezpieczenia na wszystkie zdarzenia medyczne w szpitalu (1.200.000 zł), kwotę 1250 zł obniżono do 1000 zł na łóżko.

Zmniejszenie sumy ubezpieczenia o 10% w odniesieniu do jednego łóżka szpitalnego byłoby możliwe dzięki posiadaniu przez podmiot leczniczy certyfikatu akredytacyjnego.

 

Akredytacja ma na celu potwierdzenie spełniania przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania tego podmiotu. W przypadku szpitali podczas przeglądu poprzedzającego wydanie certyfikatu akredytacyjnego będzie badana działalność tego podmiotu pod kątem standardów akredytacyjnych ogłoszonych obwieszczeniem Ministra Zdrowia z 18 stycznia 2010 r. w sprawie standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania szpitali.

W przypadku szpitala spełniającego te standardy częstotliwość występowania zdarzeń medycznych będzie istotnie mniejsza.

Rubinkowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29776 )
Array ( [docId] => 29776 )