Dodatkowe pieniądze dla służby zdrowia mają łagodzić inflację

Kategoria: Finanse
Data: 31-03-2022 r.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiada, że od 1 kwietnia m.in do poradni podstawowej opieki zdrowotnej czy do gabinetów lekarzy specjalistów trafi ponad 600 mln zł. Kolejne 2 miliardy mają trafić do szpitali. To reakcja na inflację i rosnące ceny prądu i ogrzewania. 

Głównym celem wprowadzonych “dofinansowań” jest odpowiedź na rosnące ceny prądu i ogrzewania. Zgodnie z wyliczeniami przeprowadzonymi przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji finansowanie placówek medycznych może zwiększyć się o 4,5%. Wskazane wyliczenia są oparte na informacjach przekazywanych przez same placówki medyczne, a dotyczące m.in wydatków na prąd i ogrzewanie i ich udziału we wszystkich kosztach placówki. Elementami tych wyliczeń są również dane dotyczące samej inflacji i wzrostu cen. 

2 miliardy dla szpitali

 

Od 1 kwietnia do polskich szpitali ma trafić ponad 2 miliardy złotych. Są to środki przeznaczone na niwelowanie skutków inflacji, m.in. mają zapewnić bezproblemowe opłaty za prąd i ogrzewanie.  

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedział także kolejną podwyżkę ceny punktu w umowach szpitalnych. Jedna została wprowadzona już w styczniu 2022 r. Wszystkie te działania są kolejnymi krokami w planie wzrostu finansowania szpitali. Jednocześnie uspokaja pracowników szpitali, że pieniądze te nie będą przeznaczone ze środków zarezerwowanych na wynagrodzenia dla pracowników. 

Finansowanie POZ

Dodatkowe wpływy mają być odpowiedzią na inflację i łagodzić konsekwencje wyższych kosztów utrzymania placówek medycznych. Zadaniem tych pieniędzy jest także łagodzenie podwyżek cen w zakresie energii elektrycznej i ogrzewania. 

Od 1 kwietnia na dodatkowe pieniądze mogą liczyć m.in.:

  • poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej
  • gabinety Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej
  • hospicja,
  • placówki zajmujące się: opieką psychiatryczną, leczeniem uzależnień, rehabilitacją leczniczą oraz opieką paliatywną. 

Pieniądze od kwietnia, ale odczuwalne w maju

Choć dodatkowe środki są przewidziane od 1 kwietnia, to trzeba pamiętać, że chodzi o rozliczenie kwietnia. Zatem tak naprawdę placówki odczują dopływ nowych środków dopiero w maju, kiedy już rozliczą się z NFZ za świadczenia wykonane w kwietniu. 

Źródło:

Informacje umieszczone na oficjalnym portalu Narodowego Funduszu Zdrowia - portal nfz.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41574 )
Array ( [docId] => 41574 )