NIL o zmianach finansowania świadczeń zdrowotnych

Kategoria: Finanse
Data: 14-11-2022 r.

Za oburzające zostały uznane przez Naczelną Radę Lekarską propozycje zmian w ustawie o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zdaniem lekarzy, wprowadzone modyfikacje doprowadzą do zmniejszenia pieniędzy, które Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł przeznaczyć na leczenie pacjentów. 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, to dotacje ze Skarbu Państwa pozwalają finansować m.in. leki dla seniorów oraz potrzebne im środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, leki dla kobiet w ciąży, świadczenia wysokospecjalistyczne czy leki i wyroby medyczne kupowane w ramach programów polityki zdrowotnej. 

Nowe przepisy mają to zmienić, wcielając te wydatki do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, a dodatkowo dokładając jeszcze finansowanie zespołów ratownictwa medycznego i realizację ich zadań. 

W uzasadnieniu tych przepisów czytamy, że to pozwoli efektywniej gospodarować pieniędzmi publicznymi, bo wszystkimi wydatkami będzie zarządzał Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak z taką interpretacją pozytywnego wpływu na służbę zdrowia nie zgadza się Naczelna Izba Lekarska. 

Zdaniem NIL konsekwencją przeniesienia na NFZ obowiązku finansowania kosztów refundacji leków dla seniorów i kobiet w ciąży, świadczeń wysokospecjalistycznych, kosztów ratownictwa medycznego oraz kosztów zakupu produktów leczniczych stosowanych w ramach programów polityki zdrowotnej doprowadzi do realnego spadku ilości pieniędzy, które NFZ będzie mógł przeznaczyć na leczenie pacjentów. Nowe przepisy zakładają ponadto, że Skarb Państwa nie będzie już płacił składek zdrowotnych za osoby nieobjęte systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego - takie jak chociażby uczniowie. Będzie to dodatkowym ciosem w opiekę medyczną. 

Środki z funduszu zapasowego NFZ mają zasilać Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, a ten pozbawiony jest społecznej kontroli. W efekcie - pieniądze, które Polacy wpłacili jako składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zresztą znacząco wzrosło - będą mogły zostać wydane przez rządzących na dowolny cel realizujący szerokopojęte działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19. 

Przyjęty projekt ustawy jest przez lekarzy postrzegany jako złamanie porozumienia zawartego przez Ministra Zdrowia ze środowiskiem lekarzy rezydentów w 2018 r. Strona rządowa obiecała wówczas, że będzie sukcesywnie zwiększać części PKV przeznaczone na ochronę zdrowia. 

O projekcie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty pisaliśmy już wcześniej w artykule: Nowe zasady finansowania świadczeń medycznych 

Mimo negatywnych głosów płynących ze środowiska lekarskiego - ustawa została przyjęta przez Radę Ministrów. 

Źródło:

Stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej nr 1/22/IX w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej - portal nil.org.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42364 )
Array ( [docId] => 42364 )