Nowe zasady finansowania świadczeń medycznych

Kategoria: Finanse
Data: 11-11-2022 r.

Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów wprowadzających zmiany m.in. w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Celem nowej regulacji jest optymalizacja wydatkowania środków publicznych na ochronę zdrowia. 

Wprowadzona rozporządzeniem zmiana dotyczy sposobu finansowania określonych świadczeń. Jeśli przepisy wejdą w życie, to Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował świadczenia wysokospecjalistyczne, a także leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla osób powyżej 75 roku życia, nazywane potocznie lekami 75+. Także Narodowy Fundusz Zdrowia stanie się odpowiedzialny za finansowanie leków dla kobiet w ciąży. 

Jego budżet obciążą również leki oraz wyroby medyczne kupowane w ramach programów polityki zdrowotnej. 

Podsumowując - w aktualnym stanie prawnym leki te są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków dotacji z budżetu państwa. Po zmianie źródło finansowania zostaje przeniesione z budżetu państwa do Funduszu, który jest podstawowym płatnikiem w systemie opieki zdrowotnej.

Zespoły ratownictwa medycznego oraz ich zadania także będę realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie zadania dotyczące planowania środków na ratownictwo medyczne, wydatkowania ich oraz rozliczania będą więc skupione w NFZ. Nie pozbawia to jednak odpowiedzialności wojewodów za sporządzanie wojewódzkich planów działania systemu. To na ich podstawie oddziały wojewódzkie NFZ będą przeprowadzały postępowania w sprawie zawarcia umów na zadania Zespołów Ratownictwa Medycznego. Rozwiązanie to jest analogiczne do przepisów aktualnie obowiązujących. 

Na swój sposób uboczną regulacją przewidzianą w nowej ustawie są przepisy dotyczące wspierania jednostek systemu ochrony zdrowia po wymagającym dla nich okresie wzmożonych działań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Zakłada, że w 2023 r. będzie możliwe zasilenie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środkami z zapasowego funduszu NFZ. Ich przeznaczeniem ma być finansowanie zadań dotyczących ochrony zdrowia. 

Nowe przepisy umożliwią również wsparcie inwestycji realizowanych w określonych podmiotach leczniczych, które podlegają samorządom. Decydować o tym będzie minister zdrowia, a możliwość ograniczona została do 2023 r. 

Zmiana przewiduje również zwolnienie z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne wybranych osób - dotychczas koszt tych składek ponosi skarb państwa. Mimo zmian, osoby te nadal będą miały status osoby ubezpieczonej. Dotyczy to m.in. osób którym przyznano renty na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin, żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, uczniów, bezrobotnych, niepobierających zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium, kombatantów. 

Projektodawcy przewidują, że nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42356 )
Array ( [docId] => 42356 )