Poziom refundacji - czy musi go określać lekarz?

Kategoria: Finanse
Data: 16-11-2022 r.

Lekarz muszą określić poziom refundacji podczas wystawiania recepty. Zadanie nie jest łatwe, więc mogą pojawiać się błędy. Te błędy są niezwykle kosztowne, a ich konsekwencja musi ponieść budżet Skarbu Państwa. Niekiedy roszczenia kierowane są także do samych lekarzy. Można to zmienić w dość łatwy sposób wprowadzając automatyzację refundacji. Próbę jej wprowadzenia po raz kolejny podejmuje samorząd lekarski. 

Pismo dotyczące zasad określania stopnia refundacji prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przesłał do Ministra Zdrowia pod koniec października. W dniu 9 listopada temat ten został poruszony także podczas spotkania prezesa NRL z dyrektorem Centrum e-Zdrowia. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej wzywa w swoim piśmie do natychmiastowego podjęcia działań naprawczych prowadzących do uproszczenia i zautomatyzowania refundacji. a także do zdjęcia obowiązku określania refundacji z lekarzy. 

Głównym argumentem, którego używa prezes NRL, są straty finansowe Skarbu Państwa. W piśmie do resortu zdrowia zauważa, że straty te będą się pogłębiać, jeśli nadal będą utrzymywane dotychczasowe zasady funkcjonowania systemu określania stopnia refundacji na receptach. Ten - pozostanie - wydaje się prosty, to lekarz ręcznie wprowadza poziom refundacji. 

W konsekwencji od stycznia 2021 do kwietnia 2022 r. straty w budżecie wyniosły 9 mln zł. Wynikają one z błędów w określaniu stopnia należnej refundacji jedynie w zakresie jej dopasowania do takich danych jak wiek i płeć pacjenta. 

Prostą metodą do milionowych oszczędności jest wprowadzenie nowych zasad określania refundacji i informatyzacja całego procesu, możliwa dzięki dostępnym danym. Takie rozwiązanie zdejmuje z barków lekarzy kolejny obowiązek, który tylko pobocznie jest związany z leczeniem pacjentów, w większym stopniu to kolejny obowiązek formalno-administracyjny. 

Warto zaznaczyć, że zmiany w tym zakresie znacząco poprawią komfort pracy lekarzy. Zdarzało się bowiem, że po przeprowadzeniu kontroli NFZ domagał się od lekarzy zwrotu kosztów refundacji, które wynikały z błędów podczas jej ręcznego wpisywania. 

Jest to kolejna próba przeforsowania zmian. Takie postulaty były już wielokrotnie zgłaszane. Zwolnienie z tego obowiązku przewidywało już zawarte w lutym 2018 r. porozumienie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z ówczesnym ministrem zdrowia. Obowiązek miał zniknąć wraz z wprowadzeniem e-recepty. 

Zdaniem samorządu, lekarze nie powinni określać stopnia refundacji. Ich ustawowym obowiązkiem jest udzielenie pomocy lekarskiej - o czym mówi art. 30 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Określanie poziomu refundacji sami lekarze interpretują jako konieczność wykonywania zadań z zakresu administracji publicznej. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej - portal nil.org.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42375 )
Array ( [docId] => 42375 )